حامد کرزی یک نشست کم سابقه با سه قوه تشکیل می‌دهد

فراخوان چنین نشستی کم سابقه است حق نشر عکس Getty

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، اعضای پارلمان کشورش را به یک جلسه مشترک با قوه قضاییه فراخوانده است.

موضوع اصلی مورد بحث در این نشست که تا ده روز دیگر برگزار خواهد شد، هنوز اعلام نشده است.

برگزاری چنین نشستی در افغانستان کم سابقه است.

در حال حاضر اعضای پارلمان افغانستان در تعطیلی تابستانی به سر می برند. اما این فراخوان رئیس جمهوری ظاهراً این مرخصی را ناتمام می گذارد.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری می گوید هنوز محل دقیق این نشست مشخص نشده است.

اقای فیضی می‌گوید:" بر اساس قانون اساسی افغانستان رئیس جمهوری کشور حق دارد تا سالانه برای شورای ملی (مجلس) سخنرانی کند. رئیس جمهوری می‌خواهد سخنرانی داشته باشد و ما در این مورد با شورای ملی در تماس هستیم. هنوز تصمیم گرفته نشده که آیا رئیس جمهوری برای سخنرانی به شورا بروند و یا هم در جای دیگری (این نشست برگزار شود). هنوز زود است و نمی‌خواهم در مورد محتوای این سخنرانی چیزی بگویم."

دیروز عبدالرووف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان برای ابلاغ پیام رئیس جمهور با ده ها تن از اعضای مجلس ملاقات کرد.

نقیب الله فایق عضو مجلس نمایندگان گفت که محور بحث در این جلسه را که به تاریخ اول سرطان/تیر برگزار خواهد شد، حکومت داری خوب عنوان کرده اند.

این عضو مجلس همچنان اضافه کرد که که رئیس مجلس از آنان خواسته تا در دیدار با حامد کرزی طرح های شان را برای حکومتداری بهتر و مبارزه با فساد اداری با رئیس جمهور در میان بگذارند.

در این دیدار همچنان تصمیم گرفته شد تا کمیسیونی برای گرداوری طرح های نمایندگان ایجاد شود. آقای فایق میگوید قرار است فردا اعضای مجلس نمایندگان در کابل با هم دیدار کنند. او می‌گوید:" فردا یکشنبه همه وکلایی که در کابل هستند در تالار الحاقیه جمع میشوند، رسانه ها حضور نخواهند داشت. در این نشست کمیسیونی ایجاد خواهد شد تا طرح ها و نظریات نمایندگانی را که بعداً به کابل میایند، گردآوری کنند."

ظاهراً نمایندگان از همین حالا طرح ها و نگرانی ها را با یکدیگر در میان گذاشته اند.

آقای فایق می‌گوید شماری از اعضای مجلس به این باور اند که در دیدار با رئیس جمهوری، حضور ناظران خارجی در انتخابات پیش رو، معرفی رئیس قوه قضایه و جدیت در مبارزه با فساد اداری را در میان بگذارند.