کرزی: عملیات خودسرانه خارجی‌ها، به معنی تجاوز به افغانستان است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کشتار غیر نظامیان همواره موضوع جنجال برانگیز میان دولت افغانستان و ناتو بوده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که ادامه عملیات خودسرانه نیروهای خارجی که منجر به تلفات غیرنظامیان شود، تجاوز بر خاک این کشور تلقی خواهد شد.

این تصمیم در یک نشست فوق العاده رئیس جمهوری با اعضای هیات حقیقت یاب درمورد حادثه اخیر در ولایت لوگر که هجده غیرنظامی در آنجا کشته شدند، اعلام شد.

در این نشست، وزرای دفاع و امور داخله افغانستان و رئیس اداره امنیت ملی و همچنان اعضای خانواده قربانیان این حادثه حضور داشتند.

چهار روز پس از عملیات نیروهای ناتو در ولایت لوگر، هیات حقیقت یاب نتایج تحقیقات خود را به رئیس جمهوری اعلام کرد.

در این گزارش آمده که نیروهای ناتو بدون هماهنگی با نیروهای افغان، یک خانه مسکونی را هدف قرار داده اند.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید در این نشست فیصله (تصمیم) گرفته شد که ادامه چنین عملیات ها، به معنی تجاوز بر خاک این کشور خواهد بود.

آقای فیضی می گوید که تصمیم گرفته شده که "حکومت افغانستان یکبار دیگر از ایالات متحده آمریکا می‌خواهد که در زمینه تلفات ملکی (غیرنظامیان) و همچنان عملیات خودسرانه یک جانبه ، باید تصمیم جدی بگیرند. و پس از این اگر بمباران ادامه یابد و تلفات ملکی ببار آید و عملیات ها یکجانبه صورت گیرد، به معنی تجاوز بر خاک افغانستان خواهد بود."

او همچنان افزود، ادامه عملیات خودسرانه نیروهای بین المللی در افغانستان در مغایرت با تفاهم نامه ها و توافقنامه همکاری های استراتژیک میان کابل و واشنگتن است.

سندی که بر حفاظت از جان غیرنظامیان و توقف عملیات یک جانبه خارجی تاکید کرده است.

این در حالی است که جان آلن فرمانده نیروهای بین المللی، روز جمعه به لوگر سفر کرده و از مردم محل و بازماندگان قربانیان حمله هوایی ناتو معذرت خواست.

آقای آلن وعده داد که از تکرار چنین حوادثی در آینده جلوگیری خواهد کرد.

در گذشته هم حامد کرزی با اعتراض به عملیات شبانه از سوی نیروهای ناتو، خواهان قطع این نوع عملیات شده بود.

موضوع کشته شدن غیر نظامیان در عملیات های ناتو ، یکی از عوامل اصلی تیرگی روابط افغانستان با نیروهای ناتو به رهبری آمریکا در این کشور بوده است.

مطالب مرتبط