پیش‌نویس قانون انتخابات افغانستان نهایی شد

انتخابات در افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption چهار انتخابات قبلی در افغانستان براساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری این کشور برگزار شد

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان سرانجام پس از چندین سال پیش‌نویس قانون انتخابات را نهایی کرده و قرار است بزودی آن را به وزارت عدلیه/دادگستری بفرستد.

دو دور انتخابات ریاست جمهوری و دو دور انتخابات مجلس، در ده سال گذشته در افغانستان براساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری این کشور برگزار می شد.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات می گوید این پیش‌نویس، پنجاه درصد تعدیل شده و مواردی از جمله اختیارات کمیسیون انتخابات، چگونگی تشکیل کمیسیون رسدگی به شکایات انتخاباتی و همچنین برنامه عملیاتی برای برگزاری انتخابات، تغییر کرده است.

نبود قانون انتخاباتی که از سوی مجلس نمایندگان تصویب شده باشد، در ده سال گذشته یکی از موضوعات جنجال برانگیز در افغانستان بوده است.

انتظار می رود پیش‌نویس این قانون، از سوی وزارت عدلیه بررسی شده و برای تصویب به شورای ملی ( مجلس نمایندگان و سنا) فرستاده شود.

به گفته آقای معنوی، تغییرات در قانون انتخابات براساس مشورت با گروه های مختلف سیاسی، نهادهای نظارت کننده انتخابات، جامعه مدنی، مسولان نهادهای آموزشی و نمایندگان دانشجویان وارد شده است.

قرار است تا چند روز دیگر پیش‌نویس نهایی قانون انتخابات در صفحه انترنتی کمیسیون انتخابات گذاشته شود و تا آن زمان، تغییراتی که در این قانون وارد شده، معلوم نخواهد شد.

اما در متنی که چند ماه پیش برای رایزنی در اختیار نهادهای مختلف قرار داده شده بود، در بخش شرایط نامزدی برای ریاست جمهوری، یک ماده اضافه شده که تاکید دارد، فرد نامزد ریاست جمهوری، باید از سلامت جسمی و روانی برخوردار بوده، به مواد مخدر معتاد نباشد، اسلحه غیرقانونی نداشته باشد و با گروه های تروریستی، جنایتکاران سازمان یافته و شبکه های جاسوسی کشورهای بیگانه مرتبط نباشد.

انتخابات قبلی افغانستان با ادعاهای گسترده تقلب روبرو بود و این مساله نگرانی هایی را در مورد شفافیت انتخابات بعدی در افغانستان، بیشتر کرده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید، برای جلوگیری از تقلب، از همین حالا که حدود دو سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، باید برنامه های انتخاباتی مورد ارزیابی قرار گیرد.