نگرانی از افزایش تلفات زلزله در شمال افغانستان

مقامات در شمال افغانستان گفته اند که وقوع دو زمین لرزه در ولایت بغلان جان دست کم سه نفر را گرفته و ده ها خانه را ویران کرده است. گزارش شده که ده نفر زیر آوار گیرمانده اند و مقامات افغان می گویند بیم آن می رود که شمار تلفات ناشی از این زلزله افزایش یابد.

گزارش شده که همزمان با زمین لرزه، رانش زمین نیز در بعضی مناطق زلزله زده رخ داده است.

عبدالمجید والی بغلان گفت که تا کنون اجساد دو زن از زیر آوار بیرون آورده شده اند و منابع سازمان ملل نیز کشته شدن یک نفر دیگر را تائید کرده است.

براساس گزارشها حدود بیست خانه در ولسوالی برکه ولایت بغلان کاملا ویران شده اند و گروه های امداد نیز در راه رسیدن به مناطق آسیب دیده هستند.

صمیم افضلی رئیس اداره مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته که " حدود شصت نفر در زیر آوار گیر مانده اند و ما هنوز نمی دانیم که آنها زنده هستند یا نه."

منابع سازمان ملل همچنین گفته اند که به علاوه ولسوالی برکه، زلزله آسیب های نیز به ولسوالی های نهرین، جلگه و اشکمش وارد کرده است.

نخستین زلزله با شدت ۵ و ۴ دهم ریشتر ساعت ۹:۳۰ بامداد به وقت محلی مناطق مختلف ولایات بغلان و تخار را تکان داد.

زلزله دومی نیز با فاصله ۲۵ دقیقه و با شدت ۵ و ۶ دهم ریشتر بازهم همین مناطق را به لرزه در آورد.

برکه یکی از ولسوالی های کوهستانی در چهل کیلومتری پلخمری مرکز ولایت بغلان است و پزشکان در پلخمری ابراز نگرانی کرده اند که نبود مراکز بهداشتی در این ولسوالی احتمالا موجب افزایش تلفات خواهد شد.

مطالب مرتبط