خدا حافظی بخش افغانستان با "بوش هاوس"

Image caption برغم گذشت بیش از 80 سال از عمر بوش هاوس، وقتی آدم در برابر این ساختمان می ایستد، جلال وشکوه آن را همچنان حس می کند

امروز دوشنبه، یازدهم ژوئن/جون که مصادف است با ۲۲ جوزا، بخش افغانستان دربی بی سی با ساختمان بوش هاوس وداع کرد.

دربیش از ۷۰ سال گذشته، نام بوش هاوس با بخش جهانی بی بی سی به گونه ای گره خورده که این نام در ذهن میلیون ها شنونده درسراسر جهان مرادف 'بنگاه خبر پراگنی بریتانیا' یا بی بی سی بوده است.

عجیب هم نیست، سالها پیش از آنکه جهان به روستای کوچک تبدیل شود و انقلابی در دنیای ارتباطات ورسانه‌ها به میان آید، شنونده های فارسی زبان با آدرس همین ساختمان با بی بی سی تماس برقرار می کردند.

از همین رو، بوش هاوس همواره درذهن من و شاید شماری از شنونده‌ها، پیوند ناگسستنی با بی بی سی داشته چنانکه گویی بخشی از هویت آن باشد.

از زمانی که بخش جهانی بی بی سی فعالیت خود را آغاز کرده، جهان شاهد تحولات بزرگی بوده است.

از جنگ جهانی دوم گرفته تا نسل کشی در رواندا، جنگ در بوسنی و هرزگوین، هجوم ارتش سرخ به افغانستان، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و جنگ هشت ساله این کشور با عراق گرفته تا حمله به برج‌های منهتن در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی.

با این حال، افغانستان وحوادث آن گره عجیبی با بی بی سی و بوش هاوس خورده است.

Image caption بوش هاوس بارها میزبان تصمیم گیرندگان و شخصیت های خبرساز افغانستان بوده است.

حمله اتحاد شوروی به افغانستان، پیروزی مجاهدین، تسلط طالبان برکابل، حمله آمریکا به افغانستان، و واژگونی رژیم طالبان از رویدادهایی بودند که سرنوشت افغانستان را دگرگون ساختند.

بخش جهانی بی بی سی با پوشش دادن این رویداد ها از بوش هاوس، درقلب همه این حوادث قرار داشت.

بخش افغانستان دربی بی سی، با داغ شدن رویدادها دراین کشور، در همین بوش هاوس شکل گرفت.

این همه بخشی از تاریخ گرانبهای بوش هاوس به حساب می آید.

کارمندان وخبرنگاران بخش افغانستان خاطرات تلخ وشیرینی بی شماری از این حوادث و این کهن سرا دارند.

پس از این همه سال کار در بوش هاوس، این ساختمان برای شماری از روزنامه نگاران بی بی سی، به خانه ای دوم تبدیل شده بود؛ به گونه ای که حتی نوعی پیوند عاطفی با آن احساس می کنند.

حق نشر عکس 1
Image caption درکنار شکوه بوش هاوس، موقعیت آن، درپهلوی دریای تیمس، مدرسه اقتصادی لندن و نزدیکی آن به محله مشهور توریستی کاونت گاردن لندن، نیز به جذابیت این ساختمان افزوده است

بنا بر این، شماری از کسانی که سالها در این ساختمان بوده اند، به سادگی نمی توانند یاد این بنای شکوهمند را از خاطرببرند.

حالا بخش جهانی بی بی سی درکنار دیگر بخشهای داخلی آن به ساختمان خبر پراکنی جدید، درقلب لندن کوچ کرده است؛ به ساختمانی که متعلق به خود بی بی سی است.

اما بوش هاوس، زمانیکه در سال ۱۹۳۵ میلادی به بهره برداری سپرده شد، قیمت ترین ساختمان در جهان بود و در آن زمان ۲ ملیون پوند استرلینگ در ساخت آن مصرف شده بود.

بسیاری ها، مانند من، شاید فکر کرده باشند که این کهن سرا متعلق به بی بی سی بوده است، اما بی بی سی این ساختمان زیبا را ۸۰ سال به اجاره گرفته بود، و تا چند هفته دیگر که برای همیشه از اینجا رخت می بندد، بوش هاوس به هتلی تبدیل خواهد شد.