جبهه ملی: معرفی ژنرال دوستم به دادستانی اقدامی نابجا است

حق نشر عکس Junbish.net

جبهه ملی افغانستان معرفی جنرال عبدالرشید دوستم، یکی از اعضای این جبهه به دادستانی را، اقدام غیر اصولی و نابجا دانسته است.

روز گذشته شورای امنیت ملی افغانستان، ژنرال عبدالرشید دوستم از اعضای رهبری جبهه ملی را به اتهام "خیانت ملی" به دادستان معرفی کرد.

دادستانی کل هنوز حاضر نشده چیزی در این مورد به رسانه ها بگوید، اما شبکه تلویزیونی طلوع نیوز شب گذشته خبرداد که شورای امنیت ملی ژنرال دوستم و شماری از فرماندهان وابسته به او را به دادستانی معرفی کرده است.

براساس گزارشها، شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که ژنرال دوستم مانع آغاز کار شرکت هایی شده است که در داوطلبی استخراج نفت حوزه شمال افغانستان برنده شدند و می خواهند کار استخراج نفت را شروع کنند.

اما فیض الله ذکی سخنگوی جبهه ملی مدعی است که دولت سعی دارد "حقیقت را وارونه جلوه دهد."

آقای ذکی گفت، ژنرال دوستم به شرکت هایی که می خواهند کار استخراج نفت در شمال افغانستان را آغاز کنند، توصیه کرده است سعی کنند بیشتر نیروهای امنیتی و کارگران را از اهالی محل استخدام کنند.

سخنگوی جبهه ملی از این هم فراتر رفت و گفت: هدف اساسی حکومت و رهبری نظام دلسوزی برای حفاظت از ثروت های ملی نبوده، بلکه حفاظت از منافع برخی شرکا و اعضای همسو با خانواده اراکین نظام است که در (این) پروژه شریک می باشند."

فیض الله ذکی با اشاره به پروژه مس عینک در جنوب کابل گفت، امنیت این پروژه نیز توسط اهالی محل تامین شده و کارگران عادی هم از اهالی همان ولایت استخدام شده اند.

آقای ذکی همچنین دولت را متهم به "توطئه علیه شخصیت های سیاسی و اخلال وضعیت" کرده و گفت: اقدامات اخیر دلالت بر آن دارد که حکومت بخشی از دارایی های ملی را به ترور فزیکی و شخصیتی رهبران جبهه ملی اختصاص داده است.

جبهه ملی همچنین دولت را متهم به راه اندازی هیاهوی تبلیغاتی در باره معادن شمال کرده و آن را تلاش برای پرده پوشی فساد گسترده ای دانستند که به گفته جبهه ملی سران حکومت در حیف و میل کمک های بین المللی و منابع ملی مرتکب شده اند.

رهبران جبهه ملی همچنین از همه نهاد های سیاسی، مدنی و از نهاد های بین المللی خواست که در آستانه برگزاری کنفرانس توکیو اتهامات مالی مربوط به فساد حکومت افغانستان را دنبال کنند.

دولت افغانستان تاکنون واکنشی در مورد اظهارات سران جبهه ملی نشان نداده است.

مطالب مرتبط