روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۳ جوزا/خرداد

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی تنشها میان حکومت و جبهه ملی و مسائل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان پرداخته اند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "تنش آفرینی به نفع هیچ کس نیست"، با اشاره به افزایش تنشها میان حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری و جبهه ملی، تاکید کرده که افغانستان نیازمند "فضای باز سیاسی" است تا همه بتوانند در چهارچوب قانون حرف خود را بزنند.

روزنامه افزوده برخی از مسائل "حساسیت‌زا" شده و کارهایی هم در جریان است تا علیه شماری از محافل سیاسی اقدام و از آن به سود "انحصارگرایی" استفاده شود.

نویسنده از جناح خاصی نام نبرده اما تاکید کرده که شفافیت در کارکرد دولت می تواند باعث تقویت اعتماد میان نیروهای سیاسی شود.

سرمقاله‌نویس افغانستان افزایش تنشهای سیاسی را به نحوی به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و تب و تاب آن مرتبط دانسته و افزوده که برخی نگرانند که افراد و گروههایی شاید تلاش کنند که کشور را "به سوی دیگری" هدایت کنند.

به نظر نویسنده، در حالی که اپوزیسیون بر اصلاح انتخاباتی، تغییر نظام، افزایش اختیارات نهادهای محلی و بها دادن به خواستهای مردم تاکید دارد، دولت به شیوه متفاوتی به آنها "تهاجم" کرده و آنها را متهم به تجزیه‌طلبی کرده است.

هشت صبح در مطلب اصلی صفحه نخست خود تاکید کرده که هشدار فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در مورد ثبت نام رای‌دهندگان جدی گرفته شود.

به نظر روزنامه، اگر آنها ثبت نام نشوند، امکان بروز تقلب و جنجالهای سیاسی در کشور وجود خواهد داشت.

آقای معنوی ضمن تاکید بر حمایت سیاسی دولت و حمایت مالی جامعه جهانی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳، تاکید کرده که اسامی رای‌دهندگان باید ثبت شود و اگر این کار صورت نگیرد، امکان برگزاری انتخابات سالم "منتفی" است.

هشت صبح همچنین نوشته که در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و پارلمانی ۱۳۸۹، به دلیل ثبت نشدن نامهای رای‌دهندگان، زمینه تقلب فراهم شد و اعتبار انتخابات زیر سوال رفت و این امر به کل روند دموکراسی در کشور ضربه زد.

نویسنده ضمن تاکید بر این که "هر نوع سهل‌انگاری و غفلت در این مورد قابل توجیه نیست"، نوشته که "بسیار ضروری است که ترکیب کمیسیون اعضای مستقل انتخابات، به‌گونه‌ای باشد که قناعت همه جریان‌های سیاسی فراهم شود."

روزنامه اراده در سرمقاله خود با عنوان "هند جایگزین پاکستان"، با اشاره به سفر اخیر لئون پانه‎‏تا، وزیر دفاع آمریکا به هند، نوشته که "آمریکا می‌خواهد با پاکستان خدا حافظی کند و در جستجوی بدیلی است که گمان می‌رود هند شانس اول را دارد".

روزنامه افزوده که هفته‌ای نیست که مقامهای آمریکایی به هند سفر نکنند و آخرین آن همین سفر آقای پانه‌تا بوده است.

به نظر اراده، "آمریکا به دنبال آن است که هند را به عنوان شریک استراتژیک و متحد خود در منطقه جایگزین پاکستان کند".

سرمقاله‌نویس اراده همچنین نوشته که به دنبال کشته شدن چند سرباز پاکستانی در پی حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی، پاکستان راه تدارکاتی ناتو در افغانستان را بست و سنای آمریکا هم خواستار قطع روابط با پاکستان شده است.

این روزنامه در ادامه تحلیل خود آورده است که پاکستان در حالی بازی با آمریکا را آغاز کرده که خود متحد چین است و در عین حال آمریکا در منطقه به یک دوست نیرومند نیاز دارد که به تعبیر اراده، "بدون شک این نیاز را می‌تواند در وجود هند بزرگ جستجو کرد".

مطالب مرتبط