خاموشی"شهنشاه غزل" و سالمرگ احمد ظاهر

حق نشر عکس none
Image caption مهدی حسن، سبک منحصر به فرد در غزلخوانی داشت به گونه ای که غزلخوانان مطرح هند وپاکستان را زیر تأثیرخود قرار داد

مهدی حسن خان "شهنشاه غزل" روز چهار شنبه ۲۴ جوزا / خرداد (۱۳ ژوئن) در٨٤ سالگی به جاودگانی پیوست و روزجمعه جسد او در کراچی به خاک سپرده شد.

آوازه ای بلند هنرنمایی این آوازخوان واستاد چیره دست غرلخوان پاکستانی، از مرزهای سرزمین اش فراتر رفته و میلیونها علاقمند در هند، بنگلادیش، افغانستان ومنطقه جنوب آسیا بطور کل، افسون صدای گوش نواز او هستند.

"صدای خدا"

مهدی حسن در۵۰ سال زندگی هنری خود، در کنار صدها آهنگ اردو، چندین آهنگ به زبان فارسی نیز خوانده است.

او با اشعار شاعرانی مانند، عبد الرحمن جامی، امیر خسرو دهلوی، میرزا اسدالله غالب دهلوی و اقبال لاهوری آواز خوانی کرده است.

مهدی حسن، با چنان صدای گیرا و دلکش آواز می خواند که لتا منگیشکر آواز خوان افسانه ای هند، ترانه هایش را به صدای خدا تشبیه داد.

وی سبک منحصر به فرد در غزلخوانی داشت و این سبک بر کار غزلخوانان مطرح هند وپاکستان، مانند جگ جت سنگ وغلام‌ علی خان، تاثیر گذاشته است.

عبدالرحمن رحمانی پژوهشگر موسیقی می گوید، جای مهدی حسن در غزلخوانی برای همیشه خالی خواهد بود.

مهدی حسن، بارها به افغانستان سفر کرد و به افتخار او محافل هنری در این کشور برگزار می شد.

محمد ظاهر، پادشاه سابق افغانستان از علاقمندان خاص او بود.

شماری از آواز خوانان شهیر افغان نیز برخی از آهنگ های او را بازخوانی کرده اند.

مهدی حسن درسال ۱۹۲۷ در ایالت راجستان هند متولد شد و خانواده اش پس از جدایی هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷، به پاکستان مهاجرت کرد.

درمجله هنری فرهنگی این هفته، گفتگویی داریم با عبد الرحمن رحمانی، پژوهشگر موسیقی درمورد جایگاه مهدی حسن درغزلخوانی وسفرهای او به افغانستان.

سر جاودانگی احمد ظاهر

اما مهدی حسن درست در روزی از دنیا رفت، که پرآوازه ترین آواز خوان معاصر افغان نیز با دنیا وداع کرد.

امروز ٣٣ سال از جوانمرگی احمد ظاهر می گذرد.

او درست ٣٣ سال عمر داشت که در روز تولد اش در بیست و چهارم جوزا/ خرداد سال ۱۳۵۸ خورشیدی، در یک حادثه ترافیکی در شمال کابل جان داد.

احمد ظاهر درعمر کوتاه اما پر بار خود، توانست نزدیک به ١٤ البوم و ده ها آهنگ ماندگار برجای گذارد.

امروز پس از بیش از سه دهه از وفات اش، او همچنان از محبوبیت بسیار بالای برخوردار است.

حق نشر عکس .
Image caption یک دسته از علاقمندان احمد ظاهر، روح سرکش وسنت شکن، احمد ظاهر را از عوامل اصلی جاودانگی صدای این هنرمند جوانمرگ می پندارند

این محبوبیت مدیون عوامل متعددی خوانده شده است.

ازجمله، انتخاب اشعار نغز و پر مغز. به عنوان نمونه، وی در بسیاری از آهنگهای ماندگار خود از اشعار شاعرانی بزرگی چون مولونا، سعدی، حافظ، بیدل، رهی معیری، فروغ فرخزاد، خلیل الله خلیلی، معینی کرمانشاهی، حمید مصدق، سیمین بهبهانی و هوشنگ شفا استفاده کرده است.

چنین ویژگی، کمتر در آوازخوانان معاصر افغان دیده می شود.

از سوی دیگر، صدای افسونگر و استعداد با‌لای احمد ظاهر، بسیاری از علاقمند و حتی برخی از پژوهشگران موسیقی را واداشته تا او را "نابغه دوران" خود توصیف کنند.

درکنار این دو عامل، احمد ظاهر از جمله نخستین آوازخوانهای فارسی گو به حساب می آید که تلاش کرد تا با تلفیق موسیقی شرق وغرب، نو آوری های دریک کشور به شدت محافظه کار و سنتی پدید آورد و همزمان موسیقی را به مردم نزدیکتر کند.

با این حال، یک دسته از علاقمندان احمد ظاهر، روح سرکش و سنت شکن، وطبیعت وارسته ای او را از عوامل اصلی جاودانگی صدای این هنرمند جوانمرگ می پندارند که پس از گذشت بیش از سه دهه از رحلت اش، بسیاری از جوانان سرخورده همچنان مجذوب وشیفته او هستند.

درمجله فرهنگی، کاوه جبران شاعر و نویسنده جوان افغان، از روح پرخاشگر احمد ظاهر و جذابیت ماندگار او برای نسل جوان افغانستان می گوید.

نمایشگاه نقاشی خط درهرات

و به مناسبت بیستمین سالمرگ محمد علی عطار، خطاط پرآوازه افغانستان، هفته گذشته تالار علامه صلاح الدین سلجوقی درشهر هرات، شاهد برگزاری نخستین نمایشگاه نقاشی اختصاصی خط بود.

در این نمایشگاه ده ها تابلو ازکارهای عبدالحکیم کریمی عضو انجمن خوشنویسان هرات به نمایش گذاشته شده بود.

نقاشی خط، شیوه ای است که از تلفیق و ترکیب خط و نقاشی ایجاد میشود، هنری که تنها چند دهه در افغانستان و منطقه، به صورت مدرن آن، سابقه دارد.

درمجله فرهنگی این هفته، مطلبی داریم از محمد قاضی زاده که از این نمایشگاه دیدن کرده است.