سفیر روسیه نسبت به آینده خروج ناتو از افغانستان هشدار داد

اندره آوتیسیان، عکس از وبسایت سفارت روسیه در کابل
Image caption اندره آوتیسیان در سفری به شهر شمالی مزار شریف گفته که کشورش نگران است که افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، پایگاه تروریسم شود

سفیر روسیه در افغانستان هشدار داده که دلیلی نمی‌بیند که اوضاع افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو از این کشور ثابت بماند.

اندره آوتیسیان در سفری به شهر شمالی مزار شریف گفته روسیه نگران است که افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، زمان خروج نیروهای ناتو از افغانستان، پایگاه تروریسم شود.

او افزود که در صورت بازگشت تروریسم به افغانستان پس از خروج ناتو از این کشور، تهدیدهای امنیتی علیه روسیه افزایش خواهد یافت.

سفیر روسیه به خبرنگاران گفت: "تاکید می‌کنم که همزمان با خروج نیروهای خارجی، بر آموزش ارتش و پلیس افغانستان تمرکز بیشتری شود تا امنیت سراسری افغانستان توسط خود افغانها تامین شود."

آقای آوتیسیان همچنین گفت که کشورش دوست افغانستان و آماده کمک به این کشور است، اما هیچ گاهی نیروی نظامی به افغانستان نخواهد فرستاد.

سفیر روسیه هدف سفر خود به شمال افغانستان را بررسی طرحهای عمرانی در این منطقه عنوان کرد و گفت که کشورش آماده کمک به بازسازی شاهراه سالنگ و نیروگاه برق مزار شریف است.

Image caption روسیه در مورد بازسازی گذرگاه سالنگ، که در حال حاضر در وضعیتی بدی قرار دارد، ابراز آمادگی کرده است

اما او عملی شدن این وعده‌ها را منوط به بهبود اوضاع امنیتی افغانستان دانست و گفت که شرکت‌های خصوصی روسی در شرایط موجود حاضر به سرمایه‌گذاری در افغانستان نیستند.

اندره آوتیسیان تاکید کرد که هر گاه اوضاع امنیتی افغانستان در حد نسبی هم بهبود یافت، نهادهای روسی در اجرای طرح‌های عمرانی افغانستان سهم زیادی خواهند گرفت.

مقام‌های روسی پیش از این هم نسبت به خروج زودهنگام نیروهای بین‌المللی از افغانستان هشدار داده و گفته اند که باید این کار پس از رفع تهدیدهای تروریستی انجام شود.

روسها همچنین نگران قاچاق مواد مخدر افغانستان از طریق کشورهای آسیای میانه به روسیه هستند.

بخشی از مواد مخدر تولید شده در افغانستان از این طریق به کشورهای آسیای میانه و روسیه قاچاق می شود.

مطالب مرتبط