هند 'کنفرانس سرمایه‌گذاری بین‌المللی برای افغانستان' را میزبانی می‌کند

Image caption به گفته موسی‌زی، قرار است در این کنفرانس به سرمایه‌گذاران جهانی در باره سرمایه‌گذاری در بخشهای کشاورزی، مخابرات و منابع معدنی افغانستان اطلاعات ارائه شود

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که تا دوهفته دیگر هند میزبان کنفرانسی برای تشویق سرمایه گذاری در افغانستان خواهد بود.

جانان موسی‌زی، روز یکشنبه، 17 جون/ژوئن به خبرنگاران در کابل گفت که این کنفرانس در ۲۸ ژوئن در دهلی نو و به ابتکار دولت هند برگزار خواهد شد.

به گفته آقای موسی‌زی، در این کنفرانس اطلاعات همه جانبه در باره سرمایه‌گذاری در بخشهای معادن، کشاورزی و مخابرات افغانستان به سرمایه‌گذاران ارائه خواهد شد.

او افزود که شرکت‌کنندگان در این نشست سرمایه‌گذاران هندی و تاجران و سرمایه‌گذاران کشورهای مختلف جهان خواهند بود.

قرار است در این کنفرانس وزیران امور خارجه، معادن، زراعت، تجارت و توسعه دهات افغانستان نیز حضور داشته باشند.

آقای موسی‌زی گفت "هدف اساسی نشست این است که در مورد فرصتها و امکانات سرمایه‌گذاری در افغانستان و چالش‌هایی که در این زمینه وجود دارد، به سرمایه‌گذاران بین‌المللی اطلاعات دقیق داده شود."

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین در نشست خبری امروز خود از طرح وزارت خارجه آمریکا در مورد برگزاری نشست سه‌جانبه افغانستان، هند و آمریکا خبر داد.

او گفت: "به باور ما، ایجاد چهارچوب همکاری‌های سه‌جانبه و همچنین مشورت‌های سیاسی سه‌جانبه یک امر طبیعی است و ما در اصول از این ابتکار استقبال می‌کنیم."

آقای موسی‌زی همچنین تاکید کرد "نزدیک‌تر شدن روابط و همکاری‌ها بین افغانستان، جمهوری هند و ایالات متحده تنها به نفع صلح، امنیت، ثبات و پیشرفت اقتصادی تمام منطقه است."

پیشنهاد برگزاری نشست سه‌جانبه افغانستان هند و آمریکا در حالی مطرح شده، که از دو سال به این سو افغانستان با پاکستان و آمریکا گفتگوهای مداوم سه‌جانبه داشته است.

پس از تیرگی روابط آمریکا و پاکستان، این نخستین بار است که هند، کشور رقیب پاکستان، با افغانستان و آمریکا نشست سه‌جانبه برگزار خواهد کرد.

اخیرا وزیر دفاع آمریکا در سفرش به هند از این کشور خواست تا نقش فعالتر در افغانستان ایفا کند.

آمریکا در گذشته هند را تشویق می‌کرد تا به دلیل نگرانی‌های پاکستان فعالیت‌های خود در افغانستان را محدود نگهدارد.

مطالب مرتبط