نخستین نمایشگاه سراسری خوشنویسی و نقاشی در کابل

Image caption "از لحاظ کیفی، تحولی را در کار هنری آدم در این نمایشگاه احساس می‌کند"

برای نخستین بار نمایشگاه سراسری خوشنویسی و نقاشی با نمایش سیصد اثر از سوی نگارستان ملی افغانستان در کابل برگزار شده است.

محمدادریس حسن، از مدیران نگارستان ملی به بی‌بی‌سی گفت که در این نمایشگاه ۵۷ نقاش و خوشنویس از ۱۸ ولایت افغانستان شرکت کرده‌اند.

این نمایشگاه که روز یکشنبه، ۲۸ جوزا/خرداد در باغ بابر، در غرب کابل به کار خود آغاز کرد، با استقبال گرم مردم مواجه شده است.

محمدابراهیم حبیبی، مدیر نگارخانه بهزاد هرات گفت که این نمایشگاه به عنوان فرصتی برای آشنایی نقاشان و خوشنویسان، زمینه گسترش ارتباط بیشتر میان آنها را فراهم کرده است.

آقای حبیبی گفت که تا زمان برگزاری این نمایشگاه، حتی شماری از نقاشان و خوشنویسان ساکن یک ولایت نتوانسته بودند که با هم دیداری داشته باشند.

مدیر نگارخانه بهزاد افزود که تامین ارتباط میان هنرمندان و مخاطبان آنها، از دیگر مواردی است که به نظر او، در این نمایشگاه اهمیت زیادی دارد.

'تحول'

عبدالوحید خلیلی، رئیس انستیتوی فیروزکوه گفت که تنوع در کارهای به نمایش گذاشته شده بسیار زیاد است و این مساله بیانگر تحولی در خوشنویسی و نقاشی در افغانستان به حساب می آید.

آقای خلیلی گفت "از لحاظ کیفی، آدم تحولی را در کار هنری در این نمایشگاه احساس می‌کند؛ تنوع در استفاده از رنگ، شیوه های کار ـ پنسیلی (مدادی)، رنگ آبی، رنگ روغنی ـ و همچنین تنوع در خطاطی فوق العاده برجسته است."

از لحاظ موضوعی برای نمایش آثار خوشنویسی و نقاشی در این نمایشگاه محدودیت خاصی در نظر گرفته نشده و نقاشی های بناهای قدیمی، بازارها و مکانهای تاریخی و منظره های طبیعی در این نمایشگاه بیشتر دیده می شود.

اگر چه پیش از این نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی در موارد زیادی در مناطق و شهرهای مختلف افغانستان برگزار شده، اما این نخستین بار است که این نمایشگاه در سطح ملی برگزار شده است.

مطالب مرتبط