افغانستان: عاملان حملات روز عاشورا بازداشت شدند

انفجار در مراسم عاشورا در کابل
Image caption این عکس، بعدتر برنده جایزه معتبر عکاسی - پولیتزر - شد

مقامات افغان، هفت ماه پس از حملات انتحاری به مراسم عاشورا در شهرهای مختلف افغانستان، از بازداشت دو نفری خبر داده اند که در اجرای این حملات دست داشته اند.

مراسم عاشورا در دسامبر سال گذشته، به طور همزمان در کابل، مزار شریف و قندهار مورد حمله قرار گرفت و تنها در کابل، بیش از هفتاد نفر کشته و حدود یکصد و شصت نفر دیگر زخمی شدند. شش نفر دیگر نیز در مزار شریف در حملات جداگانه‌ای روز عاشورا کشته شدند.

محمد اسحاق الکو، دادستان کل (لوی سارنوال) افغانستان که در راس هیاتی برای تحقیق در مورد این حملات قرار دارد، می گوید که برنامه ریزی این حملات در پاکستان انجام شده بود.

آقای الکو به خبرنگاران در کابل گفت که افراد بازداشت شده، کسانی هستند که مهاجمان انتحاری را برای حمله به مراسم عاشورا، از پاکستان به ولایت مرزی ننگرهار در شرق افغانستان منتقل کرده و بعد آنها را به کابل فرستاده بودند.

او گفت که این افراد، از ساکنان ولایت ننگرهار هستند و به جرم خود اعتراف کرده اند.

آقای الکو گفت "این یک توطئه بود. می خواستند تفرقه مذهبی را در افغانستان، تحت سرپرستی و اداره ارگانهای استخباراتی همسایه ما، دامن بزنند."

حملات روز عاشورا در افغانستان، علاوه بر تلفات گسترده ای که داشت، نگرانی‌ها نسبت به بروز تنش های مذهبی در افغانستان را نیز دامن زد.

مقامات افغان در آن زمان گفتند که گروهی به نام "لشکر جنگوی" که مرکز آن در پاکستان است، در سازمان‌دهی این حملات نقش داشته است.

این، نخستین بار بود که مراسم مذهبی عاشورا در افغانستان مورد حملات مرگبار قرار می گرفت.

حوادث مشابه در گذشته در پاکستان صورت گرفته بود، اما در افغانستان این گونه حملات پیش از این سابقه نداشت.

مطالب مرتبط