چهارتن از مسئولان اکادمی علوم افغانستان برکنار شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان توهین به ملیت هزاره را توهین به تمام ملت افغانستان خواند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانیستان، امروز چهارتن از مسئولان اکادمی علوم را به اتهام توهین به ملیت هزاره از وظایف شان برکنار کرد.

کتاب 'اطلس اتنوگرافی اقوام غیرپشتون' اخیرا از سوی اکادمی علوم چاپ شده و بخشی از آن به معرفی قوم هزاره اختصاص یافته است.

در روزهای اخیر هزاره‌ها نسبت به این بخش کتاب به شدت اعتراض کردند و مطالب آن را "اهانت‌آمیز" و غیرقابل قبول خواندند.

عبدالباری راشد رئیس اکادمی علوم افغانستان، سید محمد امین مجاهد منشی اکادمی علوم و نویسنده اطلس اتنوگرافی اقوام ساکن، از جمله چهارتنی اند که از وظایف شان برکنار شده اند.

رئیس جمهوری گفته که "اطلس اتنو‌گرافی اقوام ساکن افغانستان که بنام علم و تحقیق نوشته شده است، توهین به تمام ملت و اقوام افغانستان می باشد".

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری گفت که حامد کرزی از دادستانی افغانستان خواسته است تا در این مورد تحقیقات خود را آغاز کند.

در روز های اخیر بعد از ابراز خشم هزاره‌ها نسبت به انتشار کتاب "اطلس اتنوگرافی اقوام غیرپشتون"، اکادمی علوم افغانستان گفت که این کتاب را جمع خواهد کرد و از عرضه آن به بازار جلوگیری خواهد شد.

محمد محقق، عضو مجلس نمایندگان و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان دو روز پیش در یک نشست خبری گفت که در این کتاب به قوم هزاره صفت‌های "لجوج، کینه توز و دروغگو" نسبت داده شده و نوشته شده که هزاره ها "بین خود دشمنی عمیق دارند و اکثرا با هم در جنگ و جدال اند".

آقای محقق نویسندگان این کتاب را متهم به راه اندازی "تصفیه حساب قومی" در اکادمی علوم کرد.

این در حالی است که پیش از این انتشار جلد اول دایره المعارف آریانا از سوی اکادمی علوم نیز جنجالهای گسترده ای را به دنبال داشت.

در بخشی از این دایره‌المعارف آماری در باره درصدی اقوام افغانستان آمده و در آن پشتونها ۶۲ درصد، تاجیکها ۱۲ درصد، هزاره ها ۹ درصد و ازبکها ۶ درصد جمعیت افغانستان خوانده شده است.

اداره احصاییه مرکزی افغانستان آمار ارائه شده در این دایره المعارف را رد کرد.

مطالب مرتبط