جلسه مشترک سه قوا در افغانستان برگزار شد

حق نشر عکس AFP
Image caption حامد کرزی، تنها سخنران اصلی این جلسه است

نخستین جلسه مشترک سه قوه دولت افغانستان با حضور اعضای مجلس نمایندگان، و مقام های ارشد قوه اجرایی و قضایی، در تالار مجلس نمایندگان برگزار شد.

در حالی که اعضای هر دو مجلس شورای ملی افغانستان در تعطیلات به سر می بردند، اخیرا حامد کرزی آنها را برای شرکت در این نشست به کابل فرا خواند.

مقام های دولتی گفته اند که قرار است در این نشست در مورد مسائل مهم ملی بحث شود.

آنگونه که از قبل اعلام شده، آقای کرزی سخنران اصلی این جلسه است، اما هنوز مشخص نیست که او در این سخنرانی چه مسائلی را مطرح خواهد کرد.

پیش از این گفته شده است که مبارزه با فساد اداری، یکی از موضوع های اصلی است که او آن را در این جلسه مطرح خواهد کرد.

اعضای مجلس نمایندگان هم در روزهای اخیر سرگرم گفتگو در مورد ارائه طرحی در مورد "مسائل مهم ملی" در این جلسه بوده اند.

محی الدین مهدی از اعضای مجلس نمایندگان دو روز قبل به بی بی سی گفت، مجلس طرح ۳۷ ماده ای را در مورد مبارزه با فساد، حکومتداری خوب و دیگر مسائل مهم ملی آماده کرده و آن را در جلسه سه قوا به رئیس جمهوری خواهند داد.

این جلسه، نخستین جلسه مشترک اعضای قوه های اجرایی، قانونگذار و قضائی افغانستان پس از تشکیل پارلمان در سال ۱۳۸۴ خورشیدی است.

تدابیر شدید امنیتی در شهر کابل و به ویژه در خیابانها و محلات نزدیک به ساختمان پارلمان افغانستان به اجرا گذاشته شده است.

حضور نیروهای امنیتی از ساعتهای نخست بامداد در خیابانهای شهر کابل افزایش یافت و آنها به ایجاد ایست های بازرسی و کنترل رفت و آمد خودروها پرداختند.

براساس قانون، رئیس جمهوری در افغانستان رئیس هرسه قوه است. اما قوای سه گانه در دو سال گذشته روابط به شدت پرتنشی داشته اند.

این تنش زمانی شروع شد که شماری از نامزدها، به نتایج انتخابات پارلمانی اعتراض کردند. در پی این اعتراض‌ها حامد کرزی دستور تشکیل دادگاه ویژه ای را داد که شکایت های انتخاباتی را بررسی کند.

این دادگاه حکم کرد که ۶۲ تن از نمایندگان مجلس، باید جای خود را به نمایندگان جدید بدهند. رای دادگاه با مخالفت شدید مجلس روبرو شد که از نخستین روزهای تشکیل دادگاه ویژه، با آن مخالف بودند.

مجلس نمایندگان، همچنین از حامد کرزی خواست تا رئیس و پنج تن از اعضای دیوان عالی قضا را برای کسپ رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

مجلس نمایندگان تاکید داشت که مدت کاری رئیس و پنج تن از اعضای دیوان عالی قضا، تمام شده و باید افراد جدیدی به جای آنها معرفی شوند.

این ماجرا هنوز به طور کامل بین رئیس جمهوری، قوه قضایی و مجلس بطور کامل حل نشده است.

اما در ماه های اخیر ظاهرا به نظر می رسد که روابط هرسه قوه بهبود یافته است.

رای مجلس نمایندگان به وزرای پیشنهادی آقای کرزی، و همچنین رای مثبت مجلس به موافقتنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا از نشانه های بهبود روابط میان این سه قوه است.