کرزی: دیگر مصلحت‌گرا نیستم

Image caption کرزی: "مرا همه شما مصلحت‌گرا گفته‌اید، تا حالا بودم، به دلایلی، اما بعد از این حرف تغییر کرده است. اصلاحاتی را در (امور) داخلی می‌آورم"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در جلسه قوای سه‎گانه دولت گفته است که پس از این دیگر مصلحت گرایی نخواهد کرد.

آقای کرزی در این نشست که روز پنجشنبه، اول سرطان/تیر در تالار مجلس نمایندگان برگزار شد، در باره مسائل داخلی کشورش با اعضای قوه‌های اجرایی، قانونگذار و قضائی سخنرانی کرد.

او خطاب به حاضران در جلسه گفت: "مرا همه شما مصلحتگرا گفته‌اید، تا حالا بودم ــ به دلائلی ــ اما بعد از این حرف تغییر کرده است. اصلاحاتی را در (امور) داخلی می‌آورم."

رئیس جمهوری افغانستان توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرد، اما در بخشی از سخنان خود گفت که در نهادهای دولتی مشکلات مختلفی وجود دارد.

او افزود: "(در نهادهای دولتی) ولایتگرایی است، قومگرایی است، گروه‌گرایی است. تمامی امراضی که افغانستان را برباد کرده هنوز هم وجود دارند. پس آیا از این امراض خود را نجات بدهیم یا نه؟ بسیار خوب، فیصله (تصمیم) اول ما همین است که خود را از این امراض نجات می‌دهیم."

حامد کرزی تاکید کرد که برای تشکیل دولت نیرومند نباید گرایشهای قومی، گروهی و سیاسی افراد در نظر گرفته نشود. به گفته او، در استخدام کارمندان نهادهای امنیتی و دیگر نهادهای دولتی، مشارکت ملی طوری در نظر گرفته شود که وابستگی‌های گروهی و قومی آنها به نظام آسیب نرساند.

او گفت: "نزد من مردم آمده‌اند و گفته‌اند که جناب رئیس جمهور، برای ما در فلان وزارت کسی را منصوب کن، می‌گویم چرا؟ می‌گویند از قوم ما در آنجا کسی نیست، ما که برویم آنجا کار ما اجرا نمی‌شود. این یک حقیقت است."

آقای کرزی از شرکت کنندگان جلسه خواست که با او همکاری کنند تا در مبارزه با خویشاوندسالاری، گروه‌گرایی و قومگرایی در نهادهای دولتی موفق شود.

آقای کرزی همچنین گفت که اخیرا نشانه‌هایی از زورگویی در شماری از ولایات و مرکز کشور دیده می‌شود و افزود که او به وزیر داخله/کشور و رئیس اداره امنیت ملی دستور داده تا جلو زورگویی‌ها گرفته شود.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنان خود گفت که در دو سه ماه اخیر حملات مسلحانه به نیروهای ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان افزایش یافته است.

او افزود: "هر روز من لیست/فهرست تلفات اردو (ارتش) ملی و ملکی (غیرنظامی) خود را می‌بینم، - تلفات ملکی الحمدالله کم شده – ولی حمله بر پلیس، اردو و امنیت ملی ما زیاد شده. هر روز حد اقل ۲۰ تا ۲۵ نفر تلفات داریم."

آقای کرزی تاکید کرد که دولت افغانستان باید به هر قیمتی که شده، چه کمک‌های خارجی باشد و چه نباشد، نیروهای مسلح خود را تقویت کند. او افزود که مردم هم باید در این مورد اطمینان داشته باشند.

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه سخنان خود گفت که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، زمانی که نیروهای بین المللی این کشور را ترک می‌گویند، باید مردم افغانستان مسئولیت دفاع از کشور خود را خود به دوش گیرند.

آقای کرزی افزود که اگر پس از سال ۲۰۱۴ افغانستان باز هم شاهد ویرانی بود، در آن صورت "ما و شما همه گناهکار هستیم و در نزد ملت مسئول هستیم".

حامد کرزی در آخر سخنان خود به عنوان پیشنهادهایش به شرکت کنندگان جلسه گفت که هر چند کشورش در ده سال گذشته پیشرفت‌هایی داشته، اما هنوز هم مشکلات زیادی در پیش رو دارد.

او از شورای ملی خواست که در جهت حل این مشکلات از اقدامات حکومت پشتیبانی کند.

آقای کرزی گفت که برای موفقیت برنامه مبارزه با فساد در افغانستان از جامعه جهانی و به ویژه آمریکا خواسته اجرای پروژه‌های عمرانی و بازسازی را به مقام‌های افغان و وابستگان آنان واگذار نکنند.

او گفت: "ماموری که با آمریکا و دیگر خارجی‌ها قرارداد می بندد، تعهدی به رئیس جمهوری ندارد چرا که آمر او در جای دیگری است و به گفته او " بسیار زور آور است."

آقای کرزی گفت که مبارزه با فساد "با قاطعیت" در تمام عرصه‌ها ادامه دارد و او از مسئله کابل‌بانک به عنوان نمونه‌ای از این قاطعیت یاد کرد.

رئیس جمهوری افزود: "(در مورد) کابل‌بانک اقدام کردیم، با تمام ابعادش و هر کسی که خلاف قانون عمل کرده، به محکمه سپرده شده‌ اند."

او گفت که از آمریکا و دیگر کشورهای غربی خواسته شده که هر کسی را که در فساد دست داشته و حالا "فرار کرده‌اند" به افغانستان بازگردانند و پول‌هایی که "ربوده شده" و در بانک‌های خارجی ذخیره شده اند هم به کشور بازگردانده شوند.

حامد کرزی در بخشی از سخنان خود گفت که خارجی‌ها همواره برای "تجزیه" افغانستان تلاش کرده‌اند، اما با مخالفت مردم این کشور مواجه شده‌اند.

به تعبیر او، نیروهای ابرقدرت‌های بسیاری در افغانستان دفن شده و آرزوهای تجزیه این کشور را با خود به گور برده‌اند، ولی او در عین حال گفت که افغانستان به اثر مداخله خارجی‌ها ویران شده، ولی این مداخله‌ها پس از این هم قطع نخواهد شد و "ابدا قطع نمی‌شود".

آقای کرزی افزود: "تفنگ خارجی را ما افغانها به دوش خود گذاشتیم و آمدیم هموطن خود را زدیم و خانه‌اش را خراب کردیم. حالا هم همین طور است. پس ما حق آن را نداریم که از خارجی شکایت کنیم. از پاکستان، ایران، آمریکا، روسیه، چین و هند یا کشور دیگری. شکایت از خود کنیم و از اعمال خود که چرا مزدور بیگانه شدیم و وطن خود را به باد دادیم."

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که باید به این مسئله اندیشیده شود که چطور می‌شود افغانستان را از این وضعیت نجات داد.

حامد کرزی تنها سخنران این جلسه بود و عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان پیش از سخنرانی آقای کرزی سخنان کوتاهی برای خوش آمدگویی ایراد کرد.

در حالی که پیش از این گفته شده بود که مجلس نمایندگان طرحی را برای ارائه در این جلسه تهیه کرده است، اما با پایان سخنرانی آقای کرزی، دعائیه پایان جلسه به وسیله یک عضو مجلس سنا خوانده شد و جلسه بدون ارائه طرحی از سوی مجلس، پایان یافت.

مطالب مرتبط