'اعتراف متهمان' به سم‌پاشی در افغانستان و بروز 'مسمومیت‌های' تازه

Image caption دختران تخاری گفته اند که پس از حس کردن بویی شبیه به عطر، بیهوش شدند

مقامهای محلی در جنوب و شمال افغانستان گفته اند که ۶۰ دانشجوی یک مرکز آموزشی پلیس در هلمند و بیش از صد دختر دانش آموز در سرپل مسموم شده اند.

در همین حال تلویزیون ملی افغانستان روز گذشته "اعترافات" شماری از "متهمان" بدست داشتن در سم‌پاشی یک مکتب/مدرسه در تخار را پخش کرد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان روز دوشنبه، ۵ سرطان/تیر به بی بی سی گفت که ۶۰ دانشجوی یک مرکز آموزشی پلیس در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند مسموم شده اند.

او گفت براساس تحقیقات، علت مسمومیت این دانشجویان نوشیدن نوشابه‌های است که تاریخ مصرف آن گذشته بوده.

او دست داشتن "دشمن" در مسمومیت این دانشجویان را رد کرد.

پیشتر سخنگوی والی هلمند گفته بود که این دانشجویان پس از خوردن ام (انبه) مسموم شده بودند.

این خبر در حالی منتشر می شود که برای سومین روز پی در پی ۱۰۵ دختر دانش آموز دیگر در ولایت سرپل، در شمال افغانستان مسموم شده اند.

یک مقام اداره صحت/بهداشت سرپل به بی بی سی فارسی گفت که این دانش آموزان پس از درمان در بیمارستان مرخص شدند.

این در حالی است که بیش از دو صد دختر دانش آموز دیگر در دور روز گذشته هم در همین ولایت مسموم شده بودند.

پیش از این در ولایتهای بامیان، تخار، قندوز و چند ولایت دیگر هم صدها دختر دانش آموز نیز مسموم شده بودند.

'اعترافهای' بازداشتی‌ها

روز گذشته (یکشنبه، ۴ سرطان/تیر) تلویزیون ملی افغانستان "اعترافهای" افرادی را پخش کرد که به اتهام دست داشتن در سم‌پاشی در یک مکتب دخترانه در ولایت تخار بازداشت شده اند.

بر اساس این اعترافهای ویدئویی، گروه طالبان به کمک افرادی که در برابر پرداخت پول با این گروه همکاری می‌کردند، چند شیشه مواد سمی را به تخار منتقل و این مواد را در محیط مکتب 'بی بی هاجره' پاشیدند.

به گزارش تلویزیون دولتی، دانش آموزانی که با استنشاق این مواد مسموم و بیهوش شدند، گفته اند که آنها پس از حس کردن چیزی خوشبو در محیط مکتب بیهوش شدند.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که "دشمنان مردم افغانستان" با استفاده از نوعی "گاز" به مسموم کردن دختران می پردازند.

Image caption کارگر نوراوغلی گفت که حالا تقریبا ثابت شده که همین مواد به دست آمده باعث مسمومیت دانش آموزان شده است

غلام‌سخی کارگر نوراوغلی، سخنگوی وزارت صحت (بهداشت) افغانستان به بی بی سی گفت که مواد سمی به دست آمده از تخار به دو شکل گاز و مایع بوده است.

به گفته او، عاملان سم‌پاشی مکتبهای دخترانه، این گاز سمی را در محیط مکتب پخش می‌کردند و ماده مایع سمی را با آب آشامیدنی مخلوط می کرده اند.

سخنگوی وزارت صحت توضیح داد که آزمایش این مواد پیچیده است و به همین دلیل در تحقیقات آزمایشگاهی در نمونه‌های خون گرفته شده از دانش آموزان مسموم شده دیده نشده است.

آقای نوراوغلی افزود که هنوز این مواد شناخته نشده و برای تحقیقات بیشتر در اختیار نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان گذاشته شده تا در شناسایی آن کمک کنند.

در پی بازداشت افراد متهم به دست داشتن در مسمومیت دختران تخاری، لطف الله مشعل، سخنگوی اداره امنیت ملی اعلام کرد که گروه طالبان مسئول سم‌پاشی مکتبهای دخترانه هستند.

اما طالبان اخیرا گفتند که در این کار دست ندارند.

طالبان در زمان حاکمیت شان بر افغانستان، اجازه نمی دادند دختران به مکتب بروند.

مطالب مرتبط