اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان وپاکستان افتتاح شد

خانجان الکوزی
Image caption آقای الکوزی گفت که دولتهای دو کشور باید حساب مسائل اقتصادی را از تنشهای سیاسی دور نگهدارند

مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفته اند که تنشهای سیاسی میان افغانستان و پاکستان بر روابط تجاری دو کشور اثر منفی بجا گذاشته است.

خان‌جان الکوزی، معاون رئیس این اتاق روز سه شنبه، ۶ سرطان/تیر به بی‌بی‌سی گفت که هر دو کشور باید برای حل مشکلات اقتصادی میان دو طرف تلاش کنند.

آقای الکوزی در حاشیه مراسم گشایش اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان در کابل به بی‌بی‌سی گفت که تنشهای سیاسی میان دو کشور تاثیر مستقیم بر روابط اقتصادی این دو کشور دارد.

تاجران افغان و پاکستانی ابراز امیدواری کرده اند که اتاق مشترک تجارت و صنایع بتواند در حل مشکلات مشترک هر دو طرف حکومتهای هر دو کشور را زیر فشار قرار دهد.

معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان تاکید کرد که مقامهای دو کشور باید حساب مسائل اقتصادی را از مسائل سیاسی جدا کنند.

نمایندگان بخش خصوصی افغانستان و پاکستان با گشایش اتاق مشترک تجارت و صنایع، تلاش دارند که داد و ستد تجاری دو کشور را از تیرگی روابط سیاسی دور نگهدارند.

اما به نظر می رسد که این کار ساده ای نیست.

روابط اقتصادی افغانستان و پاکستان در بیش از شش دهه گذشته زیر سایه تنشهای سیاسی قرار داشته است.

دو کشور مشکلات مرزی دارند و در مقاطعی روابط دو کشور در این شش دهه به شدت تیره بوده است.

از سوی دیگر پاکستان بزرگترین شریک تجاری افغانستان است.

حجم تجارت میان افغانستان و پاکستان در سال گذشته حدود ۳ میلیارد دلار بود.

Image caption تا حالا پاکستان مهمترین راه ترانزیت کالاهای وارداتی و صادراتی افغانستان به مقصد بازارهای جهانی بوده است

مقامهای امنیتی افغانستان در ده سال اخیر همواره گفته اند که برخی محافل مذهبی و اطلاعاتی در پاکستان از گروههای شورشی افغانستان حمایت می کنند و گروههای تروریستی پناهگاههای امنی در پاکستان دارند.

افغانستان به دلیل این که به دریا راه ندارد، همواره نیازمند همکاری پاکستان در مورد ترانزیت کالاهای تجاری خود از طریق بندر کراچی بوده است.

تا حالا پاکستان مهمترین راه ترانزیت کالاهای وارداتی و صادراتی افغانستان به مقصد بازارهای جهانی بوده است.

از سوی دیگر افغانستان بازار خوبی برای محصولات پاکستانی بوده و سرمایه گذاران پاکستانی به افغانستان به عنوان یک منبع خوب مواد خام صنعتی نیز نگاه کرده اند.

هم اکنون میزان مبادلات تجاری میان افغانستان و پاکستان به حدود دو میلیارد دلار می رسد که بخش زیادی از آن آن صادارت پاکستان به افغانستان است.

مطالب مرتبط