وزارت دفاع افغانستان: فعالیت سیاسی ژنرال دوستم در تضاد با قانون است

ژنرال دوستم (چپ) و احمد ضیا مسعود حق نشر عکس .
Image caption آقای دوستم از اعضای ارشد جبهه ملی افغانستان است

وزارت دفاع افغانستان می گوید، عبدالرشید دوستم، از اعضای ارشد جبهه ملی افغانستان، تا زمانی که "افسر برحال" وزارت دفاع است، نمی تواند فعالیت سیاسی کند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرنگاران گفت که این مسئله را با ارسال یک نامه رسمی به ژنرال دوستم، به او "یادآوری" کرده است.

ژنرال دوستم، یکی از ژنرال‌های ارشد ارتش افغانستان است، اما در سالهای اخیر همواره عضویت سیاسی احزابی را داشته که عمدتا در اپوزیسیون حکومت افغانستان قرار داشته اند.

او در حال حاضر نیز از اعضای ارشد جبهه ملی است؛ گروهی که منتقد سیاست های حکومت آقای کرزی است و برای حضور در انتخابات بعدی ریاست جمهوری نیز اعلام آمادگی کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت "مطابق ماده ۱۵۳ قانون اساسی، قضات، سارنوالان (دادستان)، اعضای قوای مسلح، پلیس و امنیت ملی، در مدت تصدی وظیفه خود نمی توانند در احزاب سیاسی عضویت داشته باشند."

آقای عظیمی افزود "شما اطلاع دارید که جلالتماب، استرژنرال عبدالرشید دوستم، سمت درستیزوال سرقوماندانی قوای مسلح (رئیس ستاد مشترک قوای مسلح) را برعهده دارد. وزارت دفاع ملی منحیث یک نهاد تطبیق کننده قوانین عسکری، لازم دید که یک نامه به جناب ایشان نوشته کند و یک یادآوری کند که مطابق قانون اساسی و مقررات عسکری، منحیث یک افسر عالی رتبه و برحال افغانستان، همزمان نمی توانید فعالیت سیاسی داشته باشید."

آقای عظیمی گفت که نسخه‌های از این نامه را به سایر مراجع مربوطه نیز ارسال کرده است.

'توطئه'

با این حال، سید انور سادات، از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان و از افراد نزدیک به ژنرال دوستم، در گفتگو با بی بی سی، نامه وزارت دفاع را یک بازی سیاسی توصیف کرد.

آقای سادات گفت که فعالیت های سیاسی ژنرال دوستم در جبهه ملی افغانستان با استقبال افغانها روبرو شده و این مسئله "افراد و حلقاتی را در حکومت افغانستان ناراحت کرده است."

او گفت "وزارت دفاع براساس قانون، آمر ژنرال دوستم نیست. معاونین رئیس جمهور و یا وزیر دفاع، صلاحیت قانونی حکم کردن به ژنرال دوستم را ندارند. از این رو، اعلامیه وزارت دفاع خلاف قانون است."

حق نشر عکس bbcuzbek
Image caption آقای دوستم اخیرا در چندین گردهمایی در شمال افغانستان سخنرانی کرد

آقای سادات افزود "فعالیت های سیاسی آقای دوستم در جبهه ملی با استقبال مردم روبرو شده و یک تعداد افراد و اشخاص و حلقاتی خاصی که در حکومت هستند، بنا بر ناراحتی از این فعالیت های سیاسی، این مسایل را مطرح می کنند که توطئه ای بیش نیست."

ژنرال دوستم همواره از چهره های جنجال برانگیز در فضای سیاسی افغانستان بوده است. او از نفوذ زیادی، به ویژه در ولایات شمالی افغانستان برخوردار است.

پیش از این، در هفته های اخیر، ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بود که ژنرال دوستم به دلیل موانعی که در کار استخراج معادن نفت در شمال افغانستان ایجاد کرده، به دادستانی کل معرفی شده است.

جبهه ملی افغانستان که ژنرال دوستم عضویت آن را دارد، اخیرا چندین گردهمایی در ولایات شمالی افغانستان راه اندازی کرد که هزاران نفر در آن شرکت کردند.

این جبهه که چهره های چون احمد ضیا مسعود، معاون سابق رئیس جمهور کرزی و محمد محقق، از رهبران سابق جهادی را در خود جمع کرده، از منتقدان حکومت افغانستان به شمار می رود.

این گروه همچنین خواستار تغییر نظام سیاسی افغانستان از ریاستی به پارلمانی است.

مطالب مرتبط