کنفرانس جلب سرمایه‌گذاری افغانستان در هند برگزار شد

حق نشر عکس bb

امروز پنجشنبه ۸ سرطان/تیر دهلی پایتخت هند میزبان کنفرانس جلب سرمایه گذاری برای افغانستان است.

وزرای ارشد دولت افغانستان و صدها نماینده بخش خصوصی این کشور در فراخوانی 'کنفرانس دهلی برای سرمایه گذاری در افغانستان' از سرمایه گذاران و شرکت های خارجی خواستند تا در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

این کنفرانس از سوی دولتهای هند و افغانستان در هماهنگی با کنفدراسیون صنایع هند برگزار شده است.

مقامات می گویند در این کنفرانس ۱۳۰ شرکت هندی و ۷۰ شرکت بین المللی از ۳۳ کشور شرکت دارند.

آمریکا، چین، ژاپن و پاکستان در میان کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس است.

زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان گفت امنیت فضای سرمایه گذاری در کشورش از سوی طالبان تهدید می شود اما دولت افغانستان متعهد است تا امنیت کامل سرمایه گذاران خارجی را در این کشور تامین کند.

اس ام کریشنا وزیر خارجه هند گفت خروج نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۴ نباید منتج به خلأ سیاسی و امنیتی شود که جای آن را بازهم 'بنیادگراها' پر کنند.

او افزود " ما فکر می کنیم که سرمایه گذاری خارجی و توسعه بخش خصوصی در افغانستان می تواند در این زمینه نقش مهم ایفا کند؛ بگذارید این روسای شرکت ها باشند که جای خالی سربازان و فرماندهان نظامی را (در افغانستان پس از ۲۰۱۴) پر کنند."

کنفدراسیون صنایع هند با صدور بیانیه اعلام کرده که " ثروت معدنی افغانستان ۳ هزار میلیارد دلار برآورد شده و حالا توجه زیادی هم به زیربناهای افغانستان معطوف شده است. در این کنفرانس در مورد بخش های معادن، زراعت، انرژی، بهداشت، آموزش و پرورش و تجارت های کوچک و متوسط صحبت می شود."

سهم هند در توسعه افغانستان در حال افزایش است.

شرکت های هندی در چندین پروژه توسعه ای و زیربنایی درافغانستان سرمایه گذاری کرده اند.

افغانستان و هند سال گذشته یک توافقنامه همکاری استراتیژیک نیز امضا کردند.

مطالب مرتبط