پلیس نورستان: طالبان و شبه‌نظامیان پاکستانی به کامدیش حمله کرده‌اند

حق نشر عکس Demotix
Image caption نورستان از ولایتهای هم مرز با پاکستان و به شدت ناآرام در شرق افغانستان است

فرماندهان پلیس ولایت نورستان در شرق افغانستان گفته که صدها شورشی به کمک شبه نظامیان و ارتش پاکستان به ولسوالی کامدیش حمله کرده‌اند.

غلام‌الله روز جمعه، ۹ سرطان/تیر به بی‌بی‌سی گفت که تعداد کسانی که در این حمله شرکت دارند به حدود ۶۰۰ نفر می رسد و به مناطق مختلفی در ولسوالی کامدیش هجوم آورده اند.

او افزود: "ملیشیای پاکستانی و ارتش پاکستان با لباس شخصی می‌خواستند که ولسوالی (کامدیش) را از بین ببرند."

به گفته فرمانده پلس نورستان، در آغاز حمله به کامدیش، چهار بمبگذار انتحاری و ده مهاجم دیگر به خانه‌های ولسوال (فرماندار)، فرماندهان پلیس و یکی از رهبران بانفوذ محلی حمله کردند.

غلام‌الله افزود که همه این افراد در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند و همچنین همسر یک فرمانده محلی، پسر یک فرمانده دیگر پلیس و شش مامور پلیس نیز کشته شده‌اند.

فرماندهان پلیس نورستان همچنین در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی از زخمی شدن ۲۰ غیرنظامی هم در این جنگ خبر داده اند، اما گفته اند که هنوز آنها به بیمارستان منتقل نشده‌اند.

فرمانده پلیس نورستان معتقد است که نیروهای طالبان و "شبه نظامیان پاکستان" برای انتقامگیری از شکستی که طالبان چندی قبل متحمل شده بودند، وارد ولسوالی کامدیش شدند.

غلام‌الله همچنین گفت که نیروهای ناتو هم به حمایت از نیروهای دولتی افغانستان مهاجمان را هدف بمباران قرار دادند و در حال حاضر از شدت جنگ در منطقه کاسته شده است.

پیش از این شمس الرحمان نورستانی، فرمانده یک واحد پلیس مرزی ولایت نورستان بی‌بی‌سی گفته بود که بیش از ۵۰ خانه متعلق به حامیان دولت افغانستان، یا از سوی افراد مسلح طالبان به آتش کشیده شده یا در اثر اصابت راکت آتش گرفته اند.

به گفته او، خانه ولسوال (فرماندار) کامدیش هم در میان خانه هایی است که از سوی شورشیان مسلح آتش زده شده است.

غلام‌لله فرمانده پلیس نورستان گفت که خانه‌هایی که به آتش کشیده شده، عمدتا مربوط به نیروهای پلیس و ارتش افغانستان هستند.

از سوی دیگر گروه طالبان مدعی شده که در جریان این درگیری ۱۴ مامور پلیس کشته و ۱۰ پاسگاه پلیس از بین رفته است.

یک سخنگوی طالبان کشته شدن دو عضو این گروه را تائید کرده است.

به دلیل عدم حضور منابع مستقل در منطقه، ادعاهای هر دو طرف دخیل در این درگیری به صورت مستقل تایید نشده است.

مطالب مرتبط