سه کودک به اتهام حمل بمب و مواد منفجره در قندهار بازداشت شدند

Image caption قندهار یکی از ناآرام‌ترین ولایت‌های افغانستان است

نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کرده‌اند که پلیس قندهار دو کودک و یک نوجوان را در حال انتقال بمبهای دست‌ساز و مواد منفجره بازداشت کرده است.

نیروهای بین‌المللی با صدور اعلامیه‌ای گفته‌اند که این کودکان چندین بمب دست‌ساز کنترل شونده از راه دور و مقدار زیادی از مواد منفجره را با خود حمل می‌کردند.

فیصل جاوید، سخنگوی والی قندهار پس از انتشار این خبر از سوی ناتو، روز شنبه، ۱۰ سرطان/تیر به بی‌بی‌سی گفت که این کودکان ۱۷، ۱۲ و ۸ ساله هستند.

آقای جاوید گفت که آنها مواد بمبهای دست‌ساز را که دور کنترل می‌شود، با خود حمل می‌کردند و در ولسوالی ژیری قندهار از سوی پلیس دستگیر شدند.

به گفته او، این کودکان قصد داشتند که با بمبها و مواد منفجره‌ای که با خود حمل می‎کردند، یک پاسگاه پلیس را منفجر کنند.

سخنگوی والی قندهار افزود که آنها در حال حاضر در قندهار در بازداشت پلیس هستند و قرار است که پدران آنها هم احضار شوند.

به گفته او، پس از گفتگو با پدران این سه تن، مشخص خواهد شد که کودکان بازداشتی آزاد می‌شوند یا برای انجام تحقیقات به دادستانی معرفی خواهند شد.

این خبر در حالی منتشر شده که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف، نسبت به استخدام کودکان به عنوان نیروی جنگی به شدت ابراز نگرانی کرده است.

عزیز فروتن، سخنگوی یونیسف در کابل به بی‌بی‌سی گفت: "در سال ۲۰۱۱، ۳۱۶ کودک زیر ۱۸ سال از سوی گروه‌های دیگر به عنوان سرباز یا کسانی که در میدان جنگ کمک می‌رسانند، استخدام شده‌اند. این مایه نگرانی یونیسف است."

آقای فروتن همچنین گفت بر اساس آمار تازه یونیسف، روزانه نزدیک به پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی می‌شوند.

او افزود: "یونیسف نگران افزایش تلفات کودکان در جنگ های افغانستان است."

سخنگوی یونیسف همچنین گفت که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۷۵۰ کودک در درگیری‌های مسلحانه یا کشته یا زخمی شده اند، در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۰ کمی بیشتر از ۱۳۹۰ کودک بوده است.

مطالب مرتبط