مجله رادیویی؛ از مرگ مسعود رجایی تا المپیاد شعر لندن

Image caption مسعود رجایی از بیماری سرطان معده رنج می برد

درمجله فرهنگی این هفته، یادی می کنیم از مسعود رجایی که در۶۱ سالگی پدرود حیات گفت، گفتگویی داریم با سید رضا محمدی که به نمایندگی از شعر افغانستان دراولمپیاد فرهنگی لندن شرکت می کند و نگاهی داریم به کتاب " درآمدی بر فلسفه معاصر" از سید حسین اشراق.

محمد مسعود رجایی، شاعر، نویسنده، محقق، رئیس انجمن ادبی هرات و از فعالان برجسته فرهنگی در این ولایت روز دوشنبه ۵ سرطان پس از سه سال مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستانی در شهر هرات چشم از جهان فروبست.

اوعشق عجیبی به تاریخ و آثار فرهنگی هرات داشت و به همین دلیل، همواره در حال تحقیق و مکاشفه با این میراث به جامانده از نیاکان خود بود.

سالهای زیادی از عمر خود را صرف پژوهش و تحقیق در آثار ادبی وفرهنگی هرات کرد، ودراین راستا در یک رشته برنامه های تلویزیونی به معرفی آثار هرات پرداخت.

محمد مسعود رجایی، در سال ۱۳۳۰ خورشیدی در هرات به دنیا آمد.

او فارغ التحصیل دانشکده ادبیات دانشگاه کابل بود.

پدرش محمد ابراهیم رجایی از فرهنگیان شناخته شده هرات، و از نخستین موسسان انجمن ادبی این شهر بود.

در مجله فرهنگی این هفته، سعید حقیقی دوست وشاگرد مسعود رجایی از شخصیت وکارهای وی می گوید.

درآمدی بر فلسفه معاصر

حق نشر عکس 1
Image caption تازه ترین کتاب در زمینه مطالعات معاصر فلسفی در افغانستان

"درآمدی بر فلسفه معاصر" نوشته سید حسین اشراق تازه ترین کتاب در زمینه مطالعات معاصر فلسفی درافغانستان است که از سوی انتشارات سعید درکابل چاپ شده است.

این کتاب که به زبان وزین علمی وروشن نوشته، و به گونه ای روشمند تدوین شده، ظاهرا نخستین اثر فلسفی برای شناساندن فلسفه معاصر است که یک محقق افغان درداخل افغانستان به رشته ای تألیف درآورده است.

ازاین منظر، وبا توجه به نیاز جامعه افغانستان به چنین آثاری، "درآمدی بر فلسفه معاصر" را می توان گامی مهم وموثردر زمینه مطالعات فلسفی در افغانستان به حساب آورد که بی تردید فراخور قدردانی است.

با این حال، خواننده پس ازآنکه این کتاب ٢٤٤ صفحه ای را ورق می زند، درمی یابد که "درآمدی بر فلسفه معاصر" درواقع نگاهی به جریانها‌ی معاصر فلسفی غرب است، تا بررسی فلسفه معاصر به طورکل باشد.

بطور مثال، دراین کتاب از دیدگاه‌های فیلسوفان معاصر مسلمان، مانند محمد اقبال لاهوری، یا سید حسین نصر، ویا دیگر فیلسوفان غیر غربی، هیچ یادی نشده است.

درمجله فرهنگی دکتر سید حسن اخلاق پژوهشگر فلسفی از مزایای این کتاب و ایرادهای که ممکن است متوجه آن شود می گوید.

المپیاد فرهنگی لندن

در چهار چوب المپیاد فرهنگی ۲۰۱۲ لندن، روز سه شنبه ۲۶ ژوئن بزم شعری درمرکز سود بنک درکنار رود خانه تمز آغاز شد.

این محفل که برای یک هفته ادامه می یابد، بزرگترین بزم شعری است که بریتانیا تاکنون شاهد آن بوده است.

شاعرانی مطرحی از همه کشورهای رقابت کننده در بازیهای المپیک لندن که اواخر ماه جولای آغاز می شود، اشعار خود را برای مخاطبان غربی باز می خوانند.

سید رضا محمدی در این بزم از افغانستان نمایندگی می کند.

در مجله فرهنگی، آقای محمدی از این جشنواره شعر می گوید و قصیده "باران" خود را که برای خواندن دراین محفل برگزیده شده، باز می خواند.

مرگ نورا افرون

حق نشر عکس Reuters
Image caption نورا افرون فیلمنامه نویس چند روز پیش در نیویورک در گذشت

نورا افرون (Nora Ephron)، فیلمنامه‌ نویس نام آور آمریکایی روز سه شنبه (٢٦ ژوئن) در سن ۷۱ سالگی درنیویورک از دنیا رفت.

خانم افرون بیشتر برای فیلمنامه فیلم‌های کمدی رمانتیکی چون "وقتی هری سالی را دید" و "بی‌خواب در سیاتل" مشهور است.

ازدید منتقدان، کاری که نورا افرون در زمینه فیلمهای کمدی رمانتیک انجام داد، درست مانند تحولی است که ریچارد بین( Richard Bean) ، نویسنده نمایشنامه "یک مرد و دو فرماندار" در زمینه نمایشهای خنده آور درتئآتر به وجود آورد.

ول کومپرتز، سردبیر برنامه های هنری در بی‌بی‌سی می گوید، خانم افرون با ساختن فیلم "وقتی هری سالی را دید"، عشق علاقمندان هنر را به ژانرکمدی رمانتیک دوباره زنده کرد. و همزمان معیار نوی برای این ژانر وضع کرد که بسیاری ها هنوز موفق نشده اند اثری با این معیار بدست دهند.

درمجله فرهنگی هفته، مریم زهدی، مسئول بخش فرهنگ و هنر درسایت فارسی بی‌بی‌سی از جایگاه هنری و زندگی نورا افرون می گوید.