آغاز استخراج نفت شمال افغانستان

به روز شده:  19:31 گرينويچ - پنج شنبه 05 ژوئيه 2012 - 15 تیر 1391
 • مقامهای دولت افغانستان به تپه‌های نسبتاً بلند منطقه "انگوت" در ولایت سرپل در شمال چشم دوخته اند تا وسیله نجات کشور را فراهم آورند.

  این تپه‌ها بخشی از حوزه نفتی رود آمو است که بر اساس تخمینها حدود ۸۷ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد.

  اخیرا مارشال محمدقسیم فهیم، معاون رئیس جمهوری، در شروع استخراج نفت انگوت حضور پیدا کرد، اما به نظر می رسد که استخراج عملی آن نیاز به زمان دارد.

  حوزه نفتی رود آمو در شمال افغانستان، یکی از شش حوزه بزرگ نفتی در این کشور است که بخشهایی از ولایت های فاریاب، سر پل و جوزجان را در بر می گیرد.

 • مقامهای وزارت معادن امیدوارند که درآمد افغانستان از محل تولید نفت حوزه رود آمو به تدریج افزایش یابد و سالانه به ۴۰۰ میلیون دلار برسد.

  با این حال، ساکنان ولایت سرپل، امیدوارند که چیزی از این درآمد به منطقه آنها هم برسد و جاده های خاکی آن اسفالت شود و شهر رونق پیدا کند.

 • مهندسان شرکت ملی نفت چین در شمال افغانستان.

  این شرکت در رقابت سختی با چند شرکت دیگر از جمله یک شرکت آمریکایی امتیاز استخراج نفت سر پل را به دست آورد.

  قرار است این شرکت در مرحله نخست چهارصد میلیون دلار در این میدان نفتی سرمایه گذاری کرده و تا دو سال دیگر یک پالایشگاه نفت در منطقه ایجاد کند.

  شرکت ملی نفت چین یک قرار داد ۲۵ساله با دولت افغانستان برای استخراج نفت حوزه نفتی آمو امضا کرده و پس از آن امکان تمدید این قرارداد برای سه دوره پنج ساله هم وجود دارد.

 • افغانستان در سالهای اخیر به شدت با کمبود مواد نفتی و گازی مواجه بوده است.

  برای همین از دولت افغانستان انتقاد شده که نتوانسته است بازار نفت و گاز را به درستی مدیریت کند و مانع سوء استفاده بازرگانان بزرگ در فصل‌های مختلف سال و به ویژه در سرمای زمستان شود.

  بازار نفت و گاز افغانستان در حال حاضر به طور کامل وابسته به نفت و گاز وارداتی است.

 • ذخایر نفتی افغانستان دست نخورده است و گفته می شود که این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت گاز است.

  پیش از این در شمال افغانستان استخراج نفت و گاز به میزان محدود صورت می‌گرفته و از محصولات آن در چند شهر شمالی استفاده می شده است.

  حالا که قرار است نفت و گاز در شمال افغانستان به صورت انبوه تولید شود، به نظر بسیاری‌ها این امر می‌تواند وضعیت اقتصادی افغانستان را متحول کند.

 • با استخراج نفت شمال، نام افغانستان وارد فهرست کشورهای تولیدکننده نفت خواهد شد.

  مقامهای دولت افغانستان اظهار خوشبینی کرده اند که این کشور تا چهار سال دیگر همه نیازمندی های نفتی و گازی خود را از منابع داخلی تامین کند.

  مقام‌هاي محلي در شمال افغانستان مي‌گويند که استخراج نفت در ولايت سر پل، بهبود اوضاع اقتصادی در منطقه و فراهم شدن فرصت‌های شغلی برای صدها نفر را در پی خواهد داشت.

  اما تحقق این آرزوها به شرایط امنیتی در افغانستان و به ویژه شمال افغانستان بستگی دارد.

 • اخیرا موضوع استخراج نفت شمال وارد جنجال‌های سیاسی افغانستان شده و گفته می‌شود که تنشهای اخیر میان ژنرال عبدالرشید دوستم و مقامهای نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری بر سر نفت شمال بوده است.

  این مقامها آقای دوستم را متهم به "خیانت ملی" کرده و گفته‌اند که او مانع استخراج نفت شده، اما آقای دوستم این ادعا را رده و گفته که او تاکید داشته که در کار استخراج نفت از نیروی انسانی محلی بیشتر استفاده شود.

  ولی برخی ناظران گفته‌اند که ممکن است تنشها بر سر استخراج نفت شمال، ریشه‌هایی عمیق‌تر از تنشهای ظاهری داشته باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.