کرزی: غرب علیه ما جنگ روانی به راه انداخته

حق نشر عکس AFP
Image caption کرزی: "این یک جنگ روانی است با ما، ولی ما می‌فهمیم که این‌ها (غربی‌ها) چه می‌کنند"

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که تحلیل‌هایی مبنی بر بدتر شدن وضعیت افغانستان پس از سال ۲۰۱۴، بخشی از جنگ روانی غرب علیه این کشور است.

آقای کرزی کشورهای غربی را متهم کرد که آنها برای ادامه حضور خود در افغانستان این گونه نگرانی‌ها را در تحلیل‌ها و گزارش‌های رسانه‌ای مطرح می‌کنند.

رئیس جمهوری افغانستان این سخنان را در دیداری با شرکت کنندگان همایشی با عنوان "جرگه ملی صلح جوانان" روز پنجشنبه، ۱۵ سرطان/تیر اظهار کرد.

آقای کرزی افزود: "این یک جنگ روانی است با ما، ولی ما می‌فهمیم که این‌ها (غربی‌ها) چه می‌کنند. همین امروز صبح این ها تبلیغات می‌کردند که افغانستان بعد از ۲۰۱۴ بیچاره می‌شود و دچار مشکلات داخلی می‌شود. این برای این است که ما این ها را زود بیرون نکنیم، یعنی ما را زود بیرون نکنید که شما دچار خرابی نشوید."

'مداخله'

آقای کرزی همچنین گفت: "پاکستان زورش برسد، (در امور افغانستان) مداخله می کند، ما هم که زور ما برسد، (در امور پاکستان) مداخله می‌کنیم، ایران زورش برسد، مداخله می‌کند، ما هم زور ما برسد مداخله می‌کنیم."

او افزود: "آمریکا امروز زور دارد، (در امور افغانستان) مداخله می‌کند، ما هم زور ما برسد، می‌رویم در واشنگتن حکومت می‌سازیم، حکومتی دست نشانده، ما هم زور ما برسد در واشنگتن رئیس جمهوری می‌آوریم که تابع منافع افغانستان باشد، زور ما برسد در انتخابات‌شان مداخله می‌کنیم که یک دست نشانده خود را بیاوریم، مثلی که آنها کردند."

رئیس جمهوری افغانستان، در بخشی از سخنان خود گروههای جهادی و گروه طالبان را متهم کرد که در پی رقابت‌های گروهی خود زمینه ورود نیروهای خارجی به افغانستان را فراهم کردند.

حامد کرزی در این سخنرانی به صورت مشخص از جمعیت اسلامی، حزب اسلامی، جنبش ملی اسلامی و همچنین جناح‌های خلق و پرچم حزب دموکراتیک خلق و گروه طالبان به عنوان عاملان جنگ های داخلی و فراهم کننده زمینه ورود خارجی‌ها نام برد.

آقای کرزی گفت: "این خارجی‌ها را افغان عام نیاورده است. این خارجی‌ها را همین‌هایی که ادعای کلان اسلامی و وطن دوستی داشتند، آوردند."

در این دیدار شرکت کنندگان همایش صلح جوانان، قطعنامه پایانی همایش خود را در حضور آقای کرزی خواندند.

در این قطعنامه با ایجاد پایگاه نظامی دایمی آمریکا در افغانستان مخالفت شده است.

ولی نویسندگان این قطعنامه با حضور "کوتاه مدت" نظامی آمریکا در افغانستان در چهارچوب "موافقتنامه امنیتی کوتاه‌مدت" ابراز موافقت کرده‌اند.

همچنین در این قطعنامه تاکید شده که آمریکا باید تضمین کند از این پایگاه‌هایش علیه هیچ کشوری در منطقه حمله نظامی نشود؛ مگر این که موضوع مبارزه با تروریسم مطرح باشد و اصول بین‌المللی حفظ شده باشد و حکومت افغانستان هم موافقت کرده باشد.

اخیراً روابط میان آقای کرزی و متحدان غربی او در سطح نسبتا خوب قرار داشت. اما حالا با انتقادهای تازه او از غربی‌ها، به نظر می رسد که دور دیگری از تنشها در روابط کابل و غرب آغاز شده است.

دو سال پیش در پی برگزاری انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری افغانستان، آقای کرزی برخی از متحدان غربی خود را متهم به دخالت در در انتخابات کرد و در مقابل مقامهای غربی او را متهم به سهل‌انگاری در مبارزه با فساد اداری در نهادهای دولتی افغانستان کردند.

مطالب مرتبط