طالبان یک زن را به اتهام زنا تیرباران کردند

Image caption آقای سالنگی گفت که نیروهای امنیتی در تلاش دستگیری عاملان قتل این زن هستند

بصیر سالنگی والی پروان، در شمال کابل گفته که طالبان یک زن را به اتهام داشتن رابطه نامشروع کشته‌اند.

آقای سالنگی روز یکشنبه، ۱۸ سرطان/تیر در گفتگویی با بی‌بی‌سی اظهار داشت که دو تن از اعضای گروه طالبان نیز بطور مرموزی در ارتباط با این مساله کشته شده اند.

به گفته والی پروان ظن آن می رود که افراد طالبان نیز به اتهام ارتباط با این زن کشته شده باشند.

او افزود که یک نفر دیگر هم در صحنه قتل این افراد کشته شده، اما هنوز مشخص نیست که او به چه دلیلی کشته شده است.

والی پروان گفت که افراد مسلح گروه طالبان این چهار نفر را در ملاء عام در منطقه شینواری دره غوربند کشته‌اند.

آقای سالنگی گفت که طالبان برای نشان دادن حضور خود در این منطقه که فاصله چندانی با کابل، پایتخت ندارد، دست به چنین کارهایی می‌زنند، اما به نظر او، طالبان "شکست خورده‌اند".

والی پروان افزود که نیروهای امنیتی در پی قتل این افراد در منطقه حضور یافتند و شورشیان طالبان از آن جا به کوه‌ها فرار کردند.

وزارت داخله افغانستان با صدور اعلامیه‌ای، قتل این زن به وسیله افراد طالبان را "جنایت" خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

در این اعلامیه، انتشار ویدئوی صحنه قتل این زن، در یوتیوب، "وحشتناک" توصیف شده است.

براساس اعلامیه وزارت داخله، این حادثه یک هفته پیش رخ داده است اما رسانه ها پس از انتشار ویدئو آن در یوتیوب از آن مطلع شده و خبر آن را منتشر کردند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان قتل این زن را "تکان دهنده" و "نگران کننده" خوانده و تاکید کرده که نیروهای امنیتی و قضایی باید عاملان قتل او را مجازات کنند.

ثریا صبحرنگ از مسئولان این کمیسیون گفت که هیچ کسی حق "قتل نفس" را ندارد و اگر فردی متهم به جرمی می‌شود، باید از طریق نهادهای قانونی به اتهام‌های مطرح شده علیه او رسیدگی شود.

این بار نخست نیست که طالبان اقدام به قتل یک زن به اتهام داشتن روابط نامشروع کرده، این گروه در گذشته هم در مواردی افرادی را به همین اتهام کشته اند.

یکی از مواردی که در رسانه ها و محافل حقوق بشری بازتاب گسترده ای داشته، سنگسار یک دختر و پسر در ولایت قندوز در شمال افغانستان بود.

طالبان سال گذشته این دو نفر را متهم به داشتن روابط نامشروع کردند و آنها را در ملا عام سنگسار کردند.

مطالب مرتبط