حامد کرزی: طالبان آماده مذاکره با دولت هستند

حامد کرزی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی یک روز پس از نشست توکیو، از آمادگی طالبان برای مذاکره سخن گفته است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که طالبان برای اولین بار پذیرفته‌اند که با دولت در مورد برنامه صلح گفتگو کنند.

علی سلیمی خبرنگار بی بی سی فارسی که برای پوشش کنفرانس توکیو به این شهر رفته است، گزارش داده که آقای کرزی یک روز پس از کنفرانس حامیان افغانستان در توکیو، آقای کرزی در یک نشست خبری اعلام کرد که یکی از اعضای ارشد گروه طالبان اخیرا با نماینده شورای عالی صلح دیدار کرده است.

آقای کرزی گفت: "دو هفته قبل در دانشگاه "دوشیشه" در شهر کیوتو نشستی برگزار شد که در آن نمایندگان طالبان، حزب اسلامی و شورای عالی صلح شرکت داشتند. آنان در مورد برنامه صلح گفتگو کردند."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "این گفتگوها بسیار مهم بود و قاری دین محمد، از اعضای ارشد گروه طالبان اعلام کرد که آنها (طالبان) آماده‌اند با دولت گفتگو کنند. این اقدام دانشگاه دوشیشه یک اقدام خوب بود و در آینده هم ادامه خواهد یافت."

رهایی زندانیان طالبان

دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی‌اش چند سالی است که در پی یافتن راه حلی سیاسی برای بحران جاری در این کشوراند. دولت افغانستان تلاش می‌کند با آزاد کردن شماری از زندانیان طالبان به عنوان یک اقدام حسن نیت، این گروه را تشویق کند تا به مذاکرات صلح بپیوندد.

در ماههای اخیر رهایی شماری از اعضای طالبان از زندان گوانتانامو و انتقال‌شان به کشور قطر توسط آمریکا نیز به صورت جدی مطرح شده است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که دولتش از رهایی این اعضای گروه طالبان حمایت می‌کند.

آقای کرزی گفت: "در مورد رهایی زندانیان طالبان از زندان گوانتانامو باید گفت که ما کاملا از آن حمایت می‌کنیم. ما سه ماه پیش هیاتی به گوانتامو فرستادیم و با زندانیان طالبان مصاحبه کرد. ما خواهان رهایی اعضای طالبان هستیم. اگر به افغانستان می‌آیند ما خوش آمد می‌گوییم و اگر هم خواستند، می‌توانند به قطر بروند و به خانواده‌های‌شان بپیوندند."

صلح اولویت اصلی

حمایت جامعه جهانی از تلاشهای صلح در افغانستان یکی از موارد مهم اعلامیه کنفرانس توکیو است.

نمایندگان کشورها و سازمان های بین المللی حامی افغانستان در این کنفرانس توافق کردند که از روند صلح و آشتی با هدف پایان دادن به خشونت‌ها در این کشور حمایت کنند.

کنفرانس توکیو برای کمک به افغانستان در سالهای ۲۰۱۴ – ۲۰۲۴ دیروز (یکشنبه، ۱۸ سرطان/تیر) با شرکت نمایندگان بیش از هفتاد کشور و سازمان بین المللی برگزار شد.

این کنفرانس یک کمک شانزده میلیارد دلاری را برای چهار سال آینده افغانستان تصویب کرد.

دولت افغانستان می‌گوید که صلح با مخالفان مسلح پس از این یکی از اولویت‌های مهمش خواهد بود.

رئیس جمهوری این کشور می گوید که به دنبال تعهد جامعه جهانی برای کمک به افغانستان در کنفرانس توکیو طی ده سال آینده، دولت از تمامی امکاناتش برای تأمین صلح استفاده خواهد کرد.

ولی گروه طالبان تاکنون حاضر نشده است در این روند شرکت کند.

اما حالا و با اعلام آمادگی طالبان برای گفتگو با دولت، به نظر می‌رسد که چرخشی در موضع این گروه به وجود آمده است؛ امری که شاید راه را برای شروع گفتگوهای جدی صلح میان دولت و مخالفان مسلح باز کند.

مطالب مرتبط