گروه طالبان اظهارات کرزی در مورد گفتگوهای صلح را تکذیب کرد

طالبان
Image caption گروه طالبان گفته که نماینده این گروه با نماینده حکومت افغانستان نه دیداری داشته و نه در مورد آغاز گفتگوی صلح توافق کرده است

گروه طالبان خبر توافق این گروه برای آغاز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان را که پیشتر حامد کرزی آن را اعلام کرده بود، تکذیب کرده است.

آقای کرزی روز دوشنبه، ۱۹ سرطان/تیر در شهر توکیوی جاپان/ژاپن به خبرنگاران گفت که قاری دین‌محمد، عضو ارشد گروه طالبان با نماینده شورای عالی صلح در شهر کیوتو دیدار و برای گفتگوی صلح ابراز آمادگی کرده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه با صدور اعلامیه‌ای گفته که نماینده این گروه با نماینده حکومت افغانستان در ژاپن اصلا گفتگو نکرده است.

سخنگوی گروه طالبان گفته که نماینده این گروه روز ۲۷ ماه جون/ژوئن در یک نشست تحقیقاتی در دانشگاه دوشیشا در شهر کیوتوی ژاپن شرکت کرد و در این نشست نماینده حکومت افغانستان هم حضور داشت.

به گفته او، نماینده این گروه در دانشگاه دوشیشا تنها به توضیح دیدگاههای گروه در یک نشست تحقیقاتی در این دانشگاه پرداخته و با نماینده حکومت افغانستان گفتگو نکرده است.

گروه طالبان در اعلامیه خود نوشته که: "ما اظهارات نادرست کرزی را به شدت رد می‌کنیم."

در اعلامیه طالبان آمده است: "نماینده ما برای شرکت در یک همایش تحقیقاتی در دانشگاهی به ژاپن رفته بود و این که کسی از جانب حکومت کابل هم در آنجا حضور داشت، درست است، اما در این همایش تحقیقاتی نماینده امارت اسلامی با نماینده حکومت کابل نه گفتگو کرده و نه هم در باره تشکیل کمیسیونی در ارتباط با مسائل آینده افغانستان به توافق رسیده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی ابراز خوشبنی کرده است که نمایندگان حکومت و طالبان در آینده هم دیدارهایی خواهند داشت

این در حالی است که حامد کرزی در ژاپن گفت که قاری دین‌محمد، عضو ارشد گروه طالبان از جانب گروه خود در دیداری با نماینده شورای عالی صلح در مورد آغاز گفتگوی صلح با دولت ابراز آمادگی کرده است.

آقای کرزی گفت: "دو هفته قبل در دانشگاه "دوشیشا" در شهر کیوتو نشستی برگزار شد که در آن نمایندگان طالبان، حزب اسلامی و شورای عالی صلح شرکت داشتند. آنان در مورد برنامه صلح گفتگو کردند."

رئیس جمهوری افغانستان افزود: "این گفتگوها بسیار مهم بود و قاری دین‌محمد، از اعضای ارشد گروه طالبان اعلام کرد که آنها (طالبان) آماده‌اند با دولت گفتگو کنند. این اقدام دانشگاه دوشیشا یک اقدام خوب بود و در آینده هم ادامه خواهد یافت."

در گذشته هم در مواردی حکومت افغانستان اعلام کرده که میان نمایندگان حکومت و گروه طالبان دیدارهایی صورت گرفته، اما از جانب گروه طالبان رد شده است.

مطالب مرتبط