روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۲۱ سرطان

بحث مذاکره با طالبان، تهدید شبکه حقانی و مشکل زمین، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار، منتقد حکومت، سرمقاله خود را به اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد "آمادگی" طالبان به مذاکره با حکومت و رد این ادعا از سوی طالبان اختصاص داده است.

این روزنامه نوشته است که با توجه به تکرار این مسئله در چندین مورد -ادعای حکومت به مذاکره و رد این ادعا از سوی طالبان- معلوم نیست که چرا رئیس‌جمهور کرزی در پی معرفی طالبان به عنوان گروهی "با ظرفیت پذیرش گفتگو" است و می‌خواهد از آنان "چهره مردمی و ملی و قابل تسامح و مدارا" جلوه دهد.

نویسنده ماندگار افزوده است که احتمالا یکی از دلایل این کار، استفاده ابزاری از طالبان در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو است؛ چون به نوشته این روزنامه، آقای کرزی حالا دیگر برگ برنده خود را در احزابی چون جمعیت، جنبش و حزب اسلامی از دست داده و به باور نویسنده، انتقادهای اخیر آقای کرزی از این احزاب نیز نمایانگر همین مسئله است.

روزنامه آرمان ملی نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته است که ادعای مقامات افغان در مورد مذاکره با طالبان و رد این ادعا از سوی طالبان، افغان‌ها را در "سردرگمی عجیب" فرو برده است.

این روزنامه نوشته است که مردم افغانستان نمی‌دانند اگر قرار است این مذاکرات عملی هم شود، طرف مذاکره حکومت افغانستان چه کسانی هستند و آیا خط سرخی برای جداسازی "دوست و دشمن" کشیده شده است یا نه.

آرمان ملی افزوده است که دولت افغانستان باید این حقیقت را درک کند که مردم این کشور به صلح و ثبات نیاز دارند و کاری نکند که در "آشفته بازار سیاست‌های جاری" دستاوردهای سال‌های اخیر مردم افغانستان با تهدید روبه‌رو شود.

روزنامه چراغ در همین رابطه نوشته است که طالبان بخشی از مشکلات افغانستان هستند، نه کل آن و با این نتیجه‌گیری، نویسنده افزوده است که نباید رهبری افغانستان این سوءتفاهم را داشته باشد که با آوردن طالبان در قدرت، مشکلات امنیتی افغانستان حل خواهد شد.

نویسنده چراغ افزوده است که محوری‌ترین مشکل دولت آقای کرزی "بیگانگی با خواست مردم و دست‌کم گرفتن اراده و قدرت آنهاست."

این روزنامه نوشته است که مقامات افغان، یک بار هم که شده باید به صدای مردم گوش بدهند و "پنجره‌های بسته سیاست خود را باز کنند" تا مشکلات افغانستان حل شود.

روزنامه هشت صبح نوشته است که نیروهای پلیس و شماری از ساکنان محل در "دشت پدوله" در منطقه "ریش خور" کابل، روز گذشته بر سر خانه‌های خودسر با هم درگیر شده‌اند.

این روزنامه نوشته است که نیروهای پلیس در همکاری با شهرداری کابل، پس از آنکه ساکنان محل به هشدارهای این نهادها بی‌توجهی کردند، دست به کار شده و می‌خواستند خانه‌های خودسر را تخریب کنند، ولی این برنامه با مقاومت مردم محل روبه‌رو شد.

نویسنده هشت صبح، به همین بهانه از برنامه حکومت افغانستان در برخورد با زمین‌ها در این کشور انتقاد کرده و نوشته است که برخورد غیرشفاف با زمین‌ها در نقاط مختلف افغانستان، در مواردی توزیع آن به افراد زورمند و بی‌توجهی به حق مردم، منجر شده تا زمین به یک جنجال جدی تبدیل شود.

این روزنامه نوشته است که مسئله زمین، برای مردم بسیار مهم است و بارها اتفاق افتاده که درگیری بر سر آن، باعث کشته و زخمی شدن افراد شده است، این روزنامه افزوده است که دولت باید به فکر راه حل جدی در این عرصه باشد.

روزنامه باور در سرمقاله خود پرسیده است که آیا شبکه حقانی در حال تبدیل شدن به یک تهدید جدی است؟

این روزنامه نوشته است که مقامات آمریکایی، شبکه حقانی را مسئول اجرای برخی از جدی‌ترین حملات تروریستی در افغانستان می‌دانند، اما نویسنده پرسیده است که اگر این گروه واقعا این همه نیرومند است، چرا در مورد آنها تصمیم‌گیری مشخص صورت نمی‌گیرد و کسی چرا نمی‌داند که آیا قرار است بر این گروه فشار نظامی وارد شود یا در نظر است با آنها گفتگو صورت گیرد؟

نویسنده باور افزوده است که دولت افغانستان و متحدان بین‌المللی آن اگر شبکه حقانی را این همه جدی گرفته‌اند، باید برنامه برخورد با آنها را نیز هرچه زودتر مشخص کنند.

روزنامه ویسا در سرمقاله خود با توجه به اظهارات اخیر حامد کرزی در مورد فساد اداری، نوشته است که بدون شک مشکل فساد تنها مربوط به افغانستان نیست و نهادهای خارجی نیز در این عرصه نقش دارند، اما نویسنده افزوده است که حالا زمان شعار دادن در مورد مبارزه با فساد گذشته و مردم منتظرند گام‌های عملی در این مبارزه برداشته شود.