یک عضو ارشد طالبان: پیروزی ما در جنگ افغانستان ممکن نیست

یکی از "اعضای ارشد" گروه طالبان پذیرفته است که پیروزی آنها در جنگ کنونی افغانستان ممکن نیست.

این مقام طالبان در مصاحبه با مایکل سمپل نویسنده و دیپلمات سابق ایرلندی گفته است که حدود ۷۰ درصد اعضای طالبان از دست القاعده خشمگین هستند.

مصاحبه کامل این عضو گروه طالبان با آقای سمپل در مجله هفتگی 'نیوستسمن' بریتانیا به چاپ رسیده است.

هویت این عضو گروه طالبان ،برای اینکه بتواند در مورد رده‌های بالای این گروه صحبت کند، پوشیده نگهداشته شده است.

مایکل سمپل در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت این عضو ارشد طالبان یکی از افراد مورد اعتماد رهبری طالبان و از قدیمی‌ترین اعضای این گروه است.

از این عضو ارشد گروه طالبان در این مصاحبه، با اسم مستعار 'مولوی' نام برده شده است.

'مولوی' در مورد دیدگاه طالبان نسبت به القاعده می‌گوید "طالبان حالا القاعده را مصیبت آسمانی می‌دانند. بعضی‌ها حتی به این نتیجه رسیده اند که القاعده در واقع جاسوس آمریکا است. طالبان در مورد سیاست ساده بودند و نادان و از القاعده در کشور خود استقبال کردند. اما القاعده از میزبانی ما سو استفاده کرد. من در گوانتانامو دانستم که افراد مربوط به القاعده تا چه اندازه بی‌وفا هستند."

'مولوی' در مورد اینکه آیا طالبان قادر خواهند بود دوباره کنترل افغانستان را بدست بگیرند، گفت "توازن قوا در نبرد افغانستان تقریبا روشن است. فکر کنم تنها دخالت الهی می‌تواند موجب شود، طالبان در این نبرد به پیروزی برسند. کنترل دوباره طالبان بر کابل یک چشم انداز نامحتمل به نظر می‌رسد."

او در ادامه می‌گوید "با این حال رهبری طالبان نمی‌تواند این موضوع را صریحا بگوید، چون می‌داند که این موضوع می‌تواند روحیه جنگجویان طالب را بشکند."

در ادامه همین مصاحبه این عضو گروه طالبان در مورد انگیزه‌های ادامه نبرد طالبان نیز ابراز نظر می‌کند.

او می‌گوید "هدف از جنگ طالبان بیرون کشیدن اشغالگران و اعمال شریعت در افغانستان است. اگر آنها نتوانند بر سراسر افغانستان دست یابند، باید به حیث یک حزب منظم فعالیت کنند. اما تا زمانیکه ملا عمر زنده است، طالبان آماده اند در این جنگ از او پیروی کنند."

'مولوی' می‌گوید او پیش‌بینی می‌کند که طالبان در مورد "مسایل جزئی" شبیه برخوردشان با زنان، ریش گذاشتن مردان، نماز و روابط بین‌المللی، موضع‌گیری نرمتری در پیش خواهند گرفت.

او گفت جرات نمی‌کند درمورد رابطه طالبان با پاکستان صحبت کند.

"دسته عملگراها در رده‌های بالای طالبان"

مایکل سمپل می‌گوید او بدین باور است که یک "دسته عملگراها در رده‌های بالای طالبان" وجود دارد که از یک سطح معین نفوذ برخوردار هستند.

به گفته او همین دسته بود که نقش عمده را در آغاز گفتگوهای 'قطر' در جریان یک سال گذشته ایفا کرد.

به گفته آقای سمپل، اظهارات 'مولوی' انعکاس دهنده دیدگاه همین دسته عملگراها است اما بدون شک در سطوح مختلف طالبان کسانی هستند که دیدگاه‌های بسیار تند دارند و کاملا با این اظهارات مخالف اند.

آقای سمپل در مورد اهمیت صحبت‌های 'مولوی' می‌گوید "به باور من تغییرات سیاسی در داخل گروه طالبان مشخص خواهد کرد که آیا افغانستان در چند سال آینده به دامن جنگ داخلی سقوط خواهد کرد و یا صلح در این کشور برقرار خواهد شد. این بحث برای تمامی مردم افغانستان و همچنین برای کشورهاییکه در افغانستان دخیل هستند، اهمیت دارد."

مایکل سمپل می‌گوید اگر در رقابت‌های سیاسی در داخل طالبان "دسته عملگراها" پیروز شود، می‌توان به یک مصالحه بین‌الافغانی امیدوار بود اما "اگر آنهاییکه طرفدار جنگ هستند، در این زورآزمایی پیروز شوند، احتمال اینکه افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی به دامن جنگ داخلی سقوط کند، زیاد است."