حزب اسلامی در پی ایجاد 'ائتلاف سیاسی' در آستانه انتخابات افغانستان

گردهمایی هواداران حزب اسلامی در کابل حق نشر عکس bbcpersian
Image caption این دومین گردهمایی بزرگ هواداران حزب اسلامی در دو ماه اخیر است

حزب اسلامی افغانستان گفته که در حال تصمیم گیری در مورد چگونگی حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری است.

شاخه‌ای این حزب که از گلبدین حکمتیار جدا شده، می گوید هم اکنون برای ایجاد یک ائتلاف سیاسی با سایر گروه های موجود در افغانستان گفتگو می کنند تا بتوانند یک نامزد مشخص را در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند.

صدها نفر از هواداران حزب اسلامی با شماری از مقام های ارشد این حزب در کابل جمع شده اند تا آینده فعالیت های سیاسی خود را بررسی کنند.

عطاالله لودین، معاون شورای عالی صلح و از اعضای ارشد حزب اسلامی می گوید: "حزب اسلامی می خواهد در انتخابات آینده با تمامی گروه های سیاسی، ملی و اسلامی ائتلافی ترتیب دهد که بتواند تمثیل کننده اراده و عقاید مردم باشد."

حدود دو سال دیگر به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده و از همین حالا، گروه های مختلف سیاسی در حال بررسی موقف خود در این انتخابات هستند.

این دومین گردهمایی بزرگ هواداران حزب اسلامی در افغانستان ظرف دو ماه اخیر است.

نشست قبلی این حزب در شهر مزارشریف برگزار شده بود. اما در نشست تازه آنها در کابل، شماری از مقامات دولتی و همچنین چهره های از گروه های اپوزیسیون حکومت آقای کرزی نیز حضور داشتند.

بخش حزب اسلامی که از سوی گلبدین حکمتیار رهبری می شود، مخالف حضور نیروهای خارجی در افغانستان است و در سالهای گذشته، عملا در جنگ علیه این نیروها و حکومت افغانستان حضور داشته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بارها از گلبدین حکمتیار خواسته تا از جنگ دست کشیده و قانون اساسی افغانستان را بپذیرد.

تا حالا چندین بار نیز نمایندگان آقای حکمتیار با مقامات افغان از نزدیک دیدار کرده اند، اما نتایج این مذاکرات رسانه‌ای نشده است.

مطالب مرتبط