کرزی: بزودی شاهد اصلاحات گسترده خواهید بود

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی گفت که یک طرح چهارده ماده ای را در زمینه اصلاحات امضا می کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که افغانها بزودی شاهد "اصلاحات گسترده" در ادارات دولتی کشورشان خواهند بود.

آقای کرزی در بازگشت از نشست توکیو، به خبرنگاران در کابل گفت که ریشه‌کن کردن فساد اداری و مالی، از برنامه های اصلی او است که با جدیت دنبال خواهد شد.

یکی از شرط های جامعه جهانی در نشست توکیو، قبل از تعهد شانزده میلیارد دلار کمک به افغانستان، کسب اطمینان در مورد مبارزه با فساد اداری در این کشور بود.

آقای کرزی گفت که اگر جهان نسبت به اراده افغانستان در زمینه مبارزه با فساد مطمئن نمی بود، تعهدات جدید پولی به این کشور داده نمی شد، اما او تاکید کرد برای بهبود اوضاع، نیاز به اصلاحات است.

او گفت: "نظام به اصلاحات نیاز دارد و این تنها با احکام من نمی شود، بلکه براساس یک سلسله باید ایجاد شود و به زمان نیاز دارد. ما مردم افغانستان کار دیگری نداریم به جز اینکه در داخل اصلاحات بیاوریم. دولت باید اصلاح و نیرومند شود، فساد، چور و چپاول و غصب زمین ها در این خاک متوقف شود."

رئیس جمهور کرزی همچنین از یک طرح چهارده ماده ای خبر داد که در مورد "اصلاحات" اجرا خواهد کرد، اما جزئیاتی در مورد این برنامه به خبرنگاران ارائه نکرد.

او گفت: "اقدامات آغاز شده است. دیروز که (از ژاپن) رسیدم، اولین کارم این بود که فهرستی در مورد نکاتی که باید در مورد آن اقدام شود، ترتیب بدهم. چهارده مورد ترتیب داده شد و همین حالا روی میزم است که باید امضا کنم."

مبارزه با فساد اداری، از برنامه های اصلی دولت افغانستان در ده سال گذشته بوده، اما این برنامه ها، نتوانسته رضایت نهادهای بین المللی و همچنین مردم افغانستان را فراهم کند.

افغانستان هنوز سومین کشور آلوده به فساد اداری در فهرست سازمان شفافیت بین المللی است و ناظران هشدار می دهند که اگر گامهای عملی برداشته نشود، وضعیت از این هم بدتر خواهد شد؛ به ویژه در شرایطی که افغانستان در حال مسئولیت پذیری بیشتر از جامعه جهانی است.

مقامات افغان تعهد کرده اند که از کمک های جدید مالی در نشست توکیو، در زمینه ایجاد زیربناها و خودکفایی افغانستان تلاش خواهند کرد.

اما در شرایطی که بسیاری از افغانها، امید خود را نسبت به موثریت مبارزه کنونی علیه فساد اداری از دست داده اند، بدست آوردن اعتماد عمومی نسبت به این تعهدات، نیاز به کارهای عملی خواهد داشت.

مطالب مرتبط