افغانستان در تلاش ایجاد لیگ برتر فوتبال

فدراسیون فوتبال افغانستان اعلام کرده است که برنامه ایجاد 'لیگ برتر فوتبال افغانستان' را آغاز کرده است.

به گفته مقامات این فدراسیون ابتدا لیگ زون‌های فوتبال افغانستان به عنوان یک برنامه آزمایشی ایجاد می‌شود و هدف نهایی از آن راه اندازی لیگ برتر فوتبال در افغانستان است.

کرام الدین کرام رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان به بی بی سی گفت این برنامه در همکاری با بخش خصوصی افغانستان اجرا می‌شود.

او گفت "تلاش‌های زیادی انجام دادیم تا برای فوتبال افغانستان اسپانسر (حامی مالی) پیدا کنیم. بالاخره تلویزیون طلوع با همکاری شرکت مخابراتی روشن حاضر شدند تا یک لیگ را به صورت نمونه‌ای، یک لیگ ‌زون‌های افغانستان را با ما ایجاد کنند. ما افغانستان را در هشت زون تقسیم کردیم. تمام ولایت‌های افغانستان شامل این زون‌ها هستند".

آقای کرام در مورد چگونگی انتخاب بازیکنان برای این لیگ گفت " در هر ولایت پیشاپیش اعلام می‌کنیم و علاقه‌مندان از طریق تلفون تماس‌ می‌گیرند و ثبت نام می‌کنند. از تمام کسانی که ثبت نام می‌کنند، امتحانات تخنیکی، تاکتیکی و روانی اخذ می‌شود و در نهایت از هر زون ۲۱ استعداد برتر فوتبال انتخاب می‌شوند."

رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان گفت پس از پایان گزینش بازیگران فوتبال که از سوی "داوران مسلکی" صورت خواهد گرفت، جام "لیگ برتر" در جریان ماه‌های سپتامبر و اکتوبر امسال برگزار خواهد شد.

Image caption رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان گفت در مرحله نخست این برنامه به مردان اختصاص دارد اما طرح‌های مشابه برای تشویق فوتبال بانوان نیز در نظر است.

او افزود که فدراسیون فوتبال افغانستان با شرکت موبی (مالک تلویزیون طلوع) قرارداد ده ساله امضا کرده و تلویزیون طلوع تمامی بازیهای مربوط به این لیگ را به صورت زنده پخش خواهد کرد.

این نخستین بار خواهد بود که بازیهای فوتبال میان تیم‌های افغانی از طریق شبکه‌های تلویزیونی این کشور به صورت مستقیم پخش خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که هزار‌ها جوان در ولایات مختلف افغانستان برای شرکت در این برنامه ثبت نام کرده‌اند.

آقای کرام گفت که در مرحله نخست این برنامه به مردان اختصاص دارد اما به گفته او طرح‌های مشابه برای تشویق فوتبال بانوان نیز در نظر است.

او همچنین افزود که کشورهای بریتانیا و آمریکا وعده داده‌اند که برای عملی ساختن موفقانه راه اندازی این لیگ به فدراسیون فوتبال افغانستان یاری رسانند.

وضعیت کنونی فوتبال در افغانستان

Image caption فوتبال بازی کردن در افغانستان هنوز یک سرگرمی به شمار می‌رود، نه یک "حرفه‌ی مسلکی و درآمدزا".

این نخستین گام مهم در ایجاد فوتبال باشگاهی در افغانستان به شمار می‌رود.

فوتبال یکی از بازیهای محبوب در افغانستان به شمار می‌رود و علاقه‌مندان آن به ویژه در میان جوانان این کشور زیاد هستند.

لیگ برتر فوتبال اسپانیا و لیگ برتر فوتبال انگلیس علاقه‌مندان زیادی در میان جوانان شهری در افغانستان دارد.

اما به گفته رئیس فدراسیون فوتبال این کشور، فوتبال بازی کردن در افغانستان هنوز یک سرگرمی به شمار می‌رود، نه یک "حرفه‌ی مسلکی و درآمدزا".

سال گذشته تیم ملی فوتبال افغانستان با راه یافتن به دور نهایی جام قهرمانی کنفدراسیون جنوب آسیا، بزرگترین موفقیت در تاریخ فوتبال این کشور را رقم زد.

مطالب مرتبط