'اعضای آی اس آی و سپاه پاسداران شناسنامه افغانی ‌می‌گیرند'

حق نشر عکس
Image caption شناسنامه یا تذکره تابعیت در افغانستان از سوی ادارات مربوط به وزارت داخله در این کشور توزیع ‌می‌شود

مقامهای ولایت هلمند در پاسخ به نگرانی‌های یک نهاد اجتماعی تایید کرده اند که احتمال توزیع شناسنامه یا تذکره تابعیت افغانی به اتباع خارجی وجود دارد.

اخیرا اعضای شورای اصلاحی و مشورتی هلمند، که متشکل از سران قومی این ولایت است، هشدار داده اند که برخی از شهروندان پاکستان و ایران در تلاش گرفتن شناسنامه افغانی هستند.

اعضای این شورا ادعا کرده اند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان و سپاه پاسداران ایران در تلاش استفاده از این شناسنامه ها در فعالیتهای اطلاعاتی هستند.

عبد الاحد معصومی، دبیر شورای اصلاحی و مشورتی هلمند گفت "مردم آگاه در منطقه اطلاع دارند که آی اس آی پاکستان و سپاه پاسداران ایران تلاش می‌کنند که برای جاسوسان خود تذکره افغانی بگیرند. این یک واقعیت زنده است."

او افزود "ما این نگرانی را با والی هلمند در میان گذاشتیم. در این زمینه مثال‌های وجود دارد. چندی قبل یک نفر در ولایت هلمند بازداشت شده بود و او از ولایت پروان تذکره گرفته بود، اما اصلا پاکستانی بود. مثال‌های زیادی از این قبیل وجود دارد و این یک امر عادی است."

بزرگان قومی در هلمند این نگرانی را مطرح کرده اند که ممکن است سازمان های استخباراتی کشورهای همسایه تلاش کنند که با گرفتن شناسنامه افغانی برای ماموران خود، به "مداخله" در امور افغانستان ادامه دهند.

Image caption شناسنامه ملی افغانستان در واقع یک برگه عادی است که به سادگی قابل جعل است و مسایل ایمنی برای جلوگیری از تقلب آن در نظر گرفته نشده است.

آنها هشدار داده اند که اگر جلو توزیع شناسنامه افغانی به شهروندان بیگانه گرفته نشود، این امر در آینده می تواند پیامدهای ناگواری داشته باشد.

با این حال، داوود احمدی، سخنگوی والی هلمند گفت که ممکن است برخی از شهروندان خارجی بتوانند با سوء استفاده از موجودیت فساد اداری در نهادهای دولتی شناسنامه افغانی به دست بیاورند.

آقای احمدی گفت "شکی نیست که نگرانی‌های وجود دارد. بدبختانه فساد هم وجود دارد. در برخی موارد یا تذکره جعلی ساخته می‌شود و یا هم امکان دارد که در برابر پول تذکره اصلی ساخته شود. اما چنین موارد بسیار نادر است. در این شکی نیست که اتباع خارجی برای به دست آوردن تذکره افغانی تلاش می‌کنند."

شناسنامه ملی افغانستان در واقع یک برگه عادی است که به سادگی قابل جعل است و مسایل ایمنی برای جلوگیری از تقلب آن در نظر گرفته نشده است.

در توزیع آن هم مقررات خیلی سختگیرانه وجود ندارد اما دولت افغانستان در نظر دارد که با چاپ شناسنامه الکترونیکی جلو جعل شناسنامه های ملی را بگیرد.

در حال حاضر وزارت مخابرات و تکنولوژی اطلاعاتی و وزارت داخله افغانستان سرگرم اجرای طرحی مشترک در این زمینه هستند، اما هنوز مشخص نیست که توزیع عملی شناسنامه های الکترونیک چه زمانی آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط