هیات بررسی ترور احمدخان سمنگانی، عازم سمنگان شد

احمد خان سمنگانی
Image caption آقای سمنگانی معاون جنبش ملی اسلامی و عضو شورای رهبری ائتلاف ملی افغانستان بود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، هیاتی را برای بررسی حادثه ترور احمدخان سمنگانی و شماری از مهمانان عروسی دختر او، به سمنگان فرستاده است.

رئیس جمهوری افغانستان، رحمت‎الله نظری، معاون دادستانی کل کشور را در راس هیاتی با نمایندگان وزارت داخله و ریاست امنیت ملی برای بررسی این حادثه به ولایت سمنگان در شمال افغانستان فرستاده است.

دفتر آقای کرزی در اطلاعیه‌ای نوشته که او در واکنش به این حادثه گفته است: "دشمنان افغانستان یک بار دیگر دست به کشتار مردم بی‌گناه ما و شخصیت مجاهدی زدند که با تلاش‌هایش توانسته بود، سهمی را در وحدت ملی کشور ایفا نماید."

بر اساس اطلاعیه ریاست جمهوری، در این حادثه محمداسحاق رهگذر، عضو مجلس نمایندگان، سید احمد سامع، فرمانده حوزه غرب و سید اقبال منیب، والی پیشین سرپل هم زخمی شده‌اند.

پیشتر لعل‌محمد احمدزی، سخنگوی پلیس حوزه شمال افغانستان شمار کشته شدگان این حادثه را ۲۲ نفر و تعداد زخمیان آن را ۴۲ نفر اعلام کرد.

گزارش شده که در این حادثه، آقای سمنگانی در حال پذیرایی از مهمانها بود که فرد بمبگذار به عنوان مهمان او را در آغوش گرفت و کمربند انتحاری خود را منفجر کرد.

تا حال هیچ فرد یا گروهی مسئولیت ترور احمدخان سمنگانی و مهمانان عروسی دختر او را به دوش نگرفته است.

واکنش ها

مخالفان سیاسی حامد کرزی گفته‎اند که شبکه‌های بزرگ تروریستی در ترور احمدخان سمنگانی دست دارند و آنها قصد حذف فیزیکی شخصیت‌های تاثیرگذار را دارند.

آقای سمنگانی، عضو مجلس نمایندگان، عضو ارشد ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله و معاون حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری ژنرال عبدالرشید دوستم بود.

او در مراسم عروسی دخترش در شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان به همراه ژنرال محمدخان، رئیس امنیت ملی سمنگان و ۱۵ نفر دیگر از مهمانان کشته و ۴۳ تن دیگر زخمی شدند.

فاضل سانچارکی، سخنگوی ائتلاف ملی به بی بی سی گفت که "شبکه‌های بزرگ تروریستی" این حادثه تروریستی را به ادامه قتل سیاستمداران شخصیت های تاثیرگذار کشور سازماندهی کرده اند.

آقای سانچارکی گفت: "باور ما این است که حادثه تروریستی امروز مانند سایر حوادث گذشته کار یک فرد یا یک حلقه کوچک نمی تواند باشد. بلکه در پشت این حوادث شبکه های مخوف تروریستی قرار دارند که با طرح و برنامه منظم به حذف چهره هایی می پردازند که می توانند برای روند سیاسی و تنظیم سیستم های امنیتی افغانستان مفید واقع شوند و به عنوان یک محور مردم را به دور خود جمع کنند."

به نظر سخنگوی ائتلاف ملی، "حذف این چهره ها با هدف باز کردن نفوذ بیگانه ها در افغانستان صورت می گیرد."

فیض الله ذکی، عضو ارشد حزب جنبش ملی اسلامی و سخنگوی جبهه ملی گفت که آقای سمنگانی یکی از شخصیتهای برجسته سیاسی کشور بود که در دوره جهاد نقش مهمی داشت و در سالهای اخیر معاون جنبش و رئیس ستاد انتخاباتی ژنرال عبدالرشید دوستم در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۳ بود.

آقای ذکی همچنین گفت: "ما به عنوان حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان از حکومت مطالبه می کنیم که در برابر قتلهایی که یکی پی دیگری صورت می گیرد، سکوت نکند. عاملان آنها پیدا کند و به پنجه قانون بسپارد."

او افزود این حادثه نشان داد که ادعای دولت افغانستان مبنی بر این که بر اوضاع مسلط است و می تواند امنیت جان مردم را تامین کند، تا چه حدی "سست و بی پایه" است.

حزب حق و عدالت هم این حادثه را "وحشیانه" خوانده و از حکومت افغانستان خواسته که به عنوان نهاد مسئول تامین امنیت و محافظت جان مردم، بیش از "غفلت" نکند.

این حزب در اطلاعیه ای نوشته: "حزب حق و عدالت از حکومت می‌خواهد تا بیش از این در ادای مسئولیت‌هایش در قبال این ملت بزرگ غفلت نکرده و در تامین امنیت جان و مال شهروندان کشور مسئولانه و درست اجرای وظیفه کند."

سفارت آمریکا هم با صدور اطلاعیه‎ای حادثه ترور احمد خان سمنگانی را محکوم کرده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در صحبت با رویترز گفته که این انفجار، کار طالبان نیست.

مطالب مرتبط