سفیر آمریکا: افغانستان در مسیر درست در حرکت است

رایان کروکر حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کروکر گفت که افغانستان در مسر درست در حرکت است

سفیر آمریکا در افغانستان، در پایان ماموریت خود ابراز خوشبینی کرده که افغانستان برای اجرای برنامه های توسعه ای خود "در مسیر درست در حرکت است."

رایان کروکر که آخرین بار با خبرنگاران در کابل به عنوان سفیر آمریکا صحبت می کرد، گفت که مبارزه با فساد و تقویت حکومت‌داری، به زمان بیشتری نیاز دارد و افغانها باید در این زمینه از حوصله‌مندی کار گیرند.

آقای کروکر گفت: "رئیس جمهور کرزی برای بیان اراده خود در زمینه مبارزه با فساد اداری، بهبود حکومت‌داری و تقویت نهادها، با صراحت تمام صحبت کرده است."

او افزود: "البته این (مبارزه) ساده نخواهد بود و بزودی هم انجام نخواهد شد، اما من مطمئن هستم که افغانستان در مسیر درست در حرکت است."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اخیرا گفت که طرح چهارده ماده‌ای را در مورد ایجاد اصلاحات در نظام امضا می کند که شامل مبارزه با فساد اداری نیز خواهد بود.

جامعه جهانی، به تازگی در نشست بین المللی توکیو، تعهد کرد که برای کمک به ایجاد زیربناها و خودکفایی در افغانستان، شانزده میلیارد دلار در اختیار این کشور قرار دهد.

آقای کرزی می گوید که تعهد جدید جامعه جهانی، نشان می دهد که حامیان بین المللی افغانستان، نسبت به اراده این کشور برای ایجاد اصلاحات و مبارزه با فساد اداری مطمئن هستند.

اما به نظر می رسد در داخل افغانستان، نسبت به برنامه های مبارزه با فساد این همه خوشبینی وجود ندارد.

ناظران می گویند، موجودیت فساد در ادارات دولتی افغانستان باعث شده که در ده سال گذشته، استفاده لازم از کمک های بین المللی نشود و برنامه های زیربنایی برای خودکفایی اقتصادی افغانستان نیز طراحی و اجرا نشده است.

جامعه جهانی تعهد کرده که حداقل تا سال ۲۰۲۴ میلادی، از برنامه های افغانستان برای تقویت نیروهای امنیتی و همچنین برنامه های توسعه‌ای و اقتصادی آن، پشتیبانی مالی کند.

مطالب مرتبط