عملیات نظامی در سمنگان بدنبال حمله انتحاری اخیر

سمنگان حق نشر عکس Reuters
Image caption حمله انتحاری سمنگان در سطح گسترده ای محکوم شده است

مقامات افغان می گویند، در نتیجه یک عملیات نظامی در ولسوالی دره‌صوف ولایت سمنگان، حداقل دوازده شورشی مسلح بازداشت و یک نفر کشته شده است.

لعل‌محمد احمدزی، سخنگوی پلیس زون شمال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که فرد کشته شده، به نام ملا امیرگل، فرماندهی یک گروه محلی شورشیان مسلح را در دره‌صوف برعهده داشت.

این عملیات بدنبال حمله انتحاری اخیر در شهر ایبک ولایت سمنگان صورت گرفته که منجر به کشته شدن نوزده نفر، به شمول احمدخان سمنگانی، یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان و سید احمد سامع، از فرماندهان پلیس شد.

مقامات می گویند، دست کم چهل و دو نفر دیگر در این حمله انتحاری که در جریان مراسم عروسی دختر آقای سمنگانی انجام شد، زخمی شده اند.

گزارش شده که در این حادثه، آقای سمنگانی در حال پذیرایی از مهمانها بود که مهاجم انتحاری، به عنوان مهمان، او را در آغوش گرفت و جلیقه انتحاری خود را منفجر کرد.

تا حالا هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته و با وجود برخی اظهارات مقامات محلی در مورد دست داشتن طالبان در این حمله انتحاری، سخنگویان این گروه از پذیرفتن مسئولیت آن خودداری کرده اند.

دولت افغانستان برای تحقیق در مورد این حادثه هیاتی را به ریاست معاون دادستانی کل این کشور به سمنگان فرستاده و مسئولان محلی می گویند، این هیات در تحقیقات خود هنوز به نتایجی دست نیافته است.

احمدخان سمنگانی، عضو مجلس نمایندگان، عضو ارشد ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله و معاون حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری ژنرال عبدالرشید دوستم بود.

مطالب مرتبط