هم‌زیستی جنگ و صلح؛ نمایشگاه آثار مدرن در کابل

نمایشگاه حق نشر عکس bbcpersian
Image caption برگزار کنندگان خواسته اند با برگزاری همزمان این نمایشگاه در کابل و کاسل، میان این دو شهر جنگ‌زده ارتباط برقرار کنند

بیست و هفت هنرمند معاصر افغان و خارجی، نمایشگاهی برای آثار خود در باغ تاریخی بابر در حاشیه غربی این شهر برگزار کرده اند.

برگزار کنندگان این نمایشگاه می گویند که هدف آنها، رساندن پیام صلح و دوستی به شهروندان افغان است.

این نمایشگاه، بخشی از نمایشگاه بزرگ داکیومنتا ۱۳ است که هم اکنون در شهر کاسل آلمان در حال برگزاری است. داکیومنتا، اولین نمایشگاه هنری بود که بعد از جنگ جهانی دوم در شهر کاسل آلمان و با هدف زدودن آثار فزیکی و روانی جنگ برگزار شد.

برگزار کنندگان خواسته اند با برگزاری همزمان این نمایشگاه در کابل و کاسل، میان این دو شهر جنگ‌زده ارتباط برقرار کنند.

آثار عرضه شده در اینجا روایتگر سرگذشت مشابه کابل و کاسل آلمان اند؛ دو شهری که هر دو جنگ های سختی را تجربه کرده اند.

هر یک از آثار عرضه شده در اینجا پیامی دارد اما به بیننده نیز اجازه می دهد برداشت خاص خودش را از آثار مختلف داشته باشد.

زدودن آثار جنگ

امان مجددی، یک هنرمند افغان مقیم آمریکا است که در یکی از اتاقهای نمایشگاه، عکس کمرنگی از یک قلعه قدیمی متعلق به اجدادش را که به صورت تکه تکه در کنار هم چیده شده به نمایش گذاشته است.

همزمان، شش پرده تلویزیونی، تصاویری از چند بنای قدیمی دیگر را همراه با صدای طبیعت پخش می کنند. آقای مجددی می گوید که با خلق این اثر در پی بازیابی هویت خودش است.

حق نشر عکس bbcpersian
Image caption در این محل، آثار بیست و هفت هنرمند افغان و خارجی به نمایش گذاشته شده است

در این محل، علاوه بر عکس و تابلوهای نقاشی، آثاری به شکل ویدوهای کوتاه و آثار تجسمی نیز به نمایش گذاشته شده است.

بطور مثال، یک هنرمند آرژانتینی بخشی از یک دیوار شکسته را به نمایش گذاشته و دروازه‌ای که به حالت افقی قرار گرفته و مفهوم جدیدی از دروازه ارائه می کند.

برگزاری نمایشگاه های این چنینی برای افغانها خیلی شناخته شده نیست، اما دیدار از اینجا فرصتی است برای آشنایی با آثار هنری مدرن جهان.

در نمایشگاه هنرهای معاصر کابل، تابلوهایی دیده می شوند که روایتگر همزیستی جنگ و صلح اند. در جایی بدنه یک تانک برای روستائیان تبدیل به پل شده و در عکس دیگری، تکه های بمب، دیوار یک باغ را تکمیل کرده اند.

جنگ های سه دهه گذشته در افغانستان فرصت کمی برای پرداختن به هنر باقی گذاشته، اما برگزاری این نمایشگاه زمینه‌ای شده برای آشنایی و نزدیکی هنرمندان افغان و خارجی.

همزمان، این نمایشگاه تلاشی است برای تشویق مردم به بازسازی فزیکی خرابی‌های جنگ و زدودن آثار آن از ذهن افغانها.

مطالب مرتبط