بریتانیا ۶۰۰ اثر تاریخی افغانستان را به کابل بازگردانده است

Image caption هنوز هم شمار زیادی از آثار تاریخی افغانستان در موزه‌های خارجی و مجموعه‌های شخصی در بیرون از کشور نگهداری می‌شود

رئیس موزیم (موزه) ملی افغانستان گفته که بریتانیا ۶۰۰ قلم آثار تاریخی، که در جریان جنگها غارت و در بریتانیا ضبط شده بود، به افغانستان بازگردانده است.

عمرا خان مسعودی گفت که در جریان جنگ‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ میلادی ساختمان موزه ملی ویران و بخش اعظم آثاری که در آن نگهداری می‌شد، به غارت رفت.

آقای مسعودی گفت که پلیس بین‌المللی فرودگاه هیتروی لندن مجموعه آثار بازگردانده شده را شناسایی و ضبط کرده و به افغانستان بازگردانده است.

او افزود که این مجموعه گرانبها پس از تشخیص و تایید جانب افغانستان به این کشور منتقل شد.

رئیس موزه ملی افغانستان گفت: "تعداد ۶۰۰ اثر توسط موزیم بریتانیا مستندسازی و تشخیص شده است، ما(مسئولان این موزه) در جریان بودیم و (آثار ضبط شده را) به کابل فرستادند و دیروز آنها را از پایگاه نیروهای انگلیس به موزیم انتقال دادیم."

آقای مسعودی همچنین گفت که پیش از این در فبروری سال ۲۰۰۹ هم دو هزار اثر تاریخی دیگر افغانستان از بریتانیا به افغانستان منتقل شده بود.

در ده سال گذشته وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان تلاش داشته است که آثار غارت شده موزه‌های این کشور را از سراسر جهان بازگرداند.

تا حال شمار قابل توجهی از این آثار به کمک سازمان یونسکو از کشورهای اروپایی به افغانستان بازگردانده شده است.

رئیس موزه ملی افغانستان افزود که از سال ۲۰۰۷ میلادی تا حال، ۹ هزار اثر تاریخی غارت شده افغانستان به این موزه بازگردانده شده است.

با وجود این، هنوز هم شمار زیادی از آثار موزه‌های افغانستان، که در جریان جنگهای داخلی این کشور به غارت رفته بود، در موزه‌های کشورهای مختلف نگهداری می‌شود.

برخی دیگر از آثار تاریخی و باستانی افغانستان که پس از این جنگ‌ها در موزه ملی کابل نگهداری می‌شد، در زمان حاکمیت رژیم طالبان به عنوان آثار "ضداسلامی" تخریب شد.