روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۲۶ سرطان

موضوع ترور احمد خان سمنگانی، از فرماندهان شناخته‌شده جهادی و عضو مجلس نمایندگان، همچنان در صدر مطالب تحلیلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل قرار دارد.

آقای سمنگانی روز ۲۴ سرطان/تیر، در مراسم عروسی دخترش در شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان، هدف انفجار انتحاری قرار گرفت و به همراه حدود ۲۰ نفر دیگر کشته شد. او معاون حزب جنبش ملی اسلامی و عضو ارشد ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله بود.

روزنامه وحدت اعلامبه جبهه ملی درباره ترور احمد خان سمنگانی را چاپ کرده که در آن آمده است: تروریست‌ها او را به ادامه قتل‌های زنجیره‌ای "فرماندهان جهاد و مقاومت" ترور کردند. در اعلامیه آمده است که با ترور سمنگانی "روحیه آزادگی و مقاومت" مردم تضعیف نخواهد شد.

در این اعلامیه همچنین با لحن تندی نوشته شده است: "جبهه ملی به دولت بی‌کفایت افغانستان هشدار جدی می‌دهد که هر چه زودتر جلو قتل‌های زنجیره‌ای و مرموز را گرفته و نتیجه تحقیقات خود در مورد قتل رهبران مقاومت و از جمله فرمانده سمنگانی را در اختیار مردم افغانستان قرار دهد."

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان "سال ۲۰۱۴، سال عاری از چهره‌های مقاومت" نوشته است که "استراتژی طالبان این است که تا سال ۲۰۱۴ چهره‌های مطرح و محبوب ضدطالبانی را از صحنه حذف کنند و زمینه را برای اشغال دوباره کشور آماده بسازند"

به نوشته این روزنامه، طالبان فهرست "صد و چند نفری" از فرماندهان جهادی را تهیه کرده‌اند که باید تا سال ۲۰۱۴ میلادی، یعنی زمان پایان خروج نیروهای خارجی، به قتل برسند. وحدت افزوده است که این فهرست را چندی پیش نیروهای بین‌المللی در افغانستان، آیساف، به شورای امنیت ملی افغانستان داد که نام سمنگانی هم در آن بود.

روزنامه دولتی انیس در گزارشی نوشته است که اعضای شورای امنیت ملی افغانستان در نشستی با حضور حامد کرزی، رئیس‌جمهوری تصریح کرده‌اند که "دشمنان افغانستان" بار دیگر تلاش‌های خود را برای ترور شخصیت‌های جهادی شدت بخشیده‌اند.

به نوشته این روزنامه، شورای امنیت ملی به نهادهای امنیتی کشور دستور داده است که در مورد حادثه سمنگان تحقیق کنند و به این شورا گزارش دهند.

روزنامه ماندگار نوشته است که در ده سال گذشته "سرداران زیادی" ترور شده‌اند که همه هدف ترورهای زنجیره‌ای و هدفمند قرار گرفته‌اند، اما پرسش این است که چرا از قتل آنها جلوگیری نمی‌شود و اسرار آن در هاله‌ای از ابهام باقی می‌ماند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده است: "بسیار واضح است که قتل سران جهادی شمال افغانستان، که در واقع پاسبانان این سرزمین بوده و هستند، طی یک برنامه کلان سیاسی شکل می‌گیرد و طالبان در این میانه فقط به عنوان یک ابزار استفاده می‌شوند".

ماندگار قربانیان ترورهای زنجیره‌ای را در شمار "اعضای مقاومت ضدپاکستانی" دانسته و نوشته است که دیگر اعضای این مقاومت هر روز یکی از همسنگران قدیمی خود را به خاک می‌سپارند و حالا باید از آنها پرسید که "تا کی برای رسیدن نوبت خود لحظه‌شماری می‌کنید؟"

به عقیده این روزنامه، این تنها طالبان و سازمان اطلاعات پاکستان نیستند که ترورهای زنجیره‌ای را "کارگردانی" می‌کنند، بلکه کسان دیگری هم هستند که به عنوان "مار درون آستین" در داخل نظام افغانستان رخنه کرده‌اند و به گونه "ستون پنجم" عمل می‌کنند.

روزنامه ویسا در مقاله‌ای تاکید کرده است که هیات تحقیق و بررسی حادثه احمد خان سمنگانی باید با تکمیل کار خود این مساله را روشن کند که عامل این حادثه چه کسی یا گروهی بود. به نظر نویسنده، تکمیل شدن تحقیقات درباره این حادثه می‌تواند به شک و تردیدها در این خصوص پایان دهد.

به باور نویسنده ویسا، هر چند تا حال هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را به دوش نگرفته است، اما شیوه حمله به مراسم عروسی دختر آقای سمنگانی و انفجار انتحاری در این حادثه، این گمانه را تقویت می‌کند که ممکن است گروه طالبان در این حادثه دست داشته باشد.

نویسنده معتقد است: اینکه طالبان تا حال در این مورد سکوت کرده‌اند، شاید دلیلی بر این امر باشد که این گروه می‌خواهد با سکوت خود نوعی "جنگ روانی" را میان دولت و اپوزیسیون سیاسی به راه اندازد و خود از اختلاف میان دولت و مخالفان سیاسی آن سود ببرد.

در ادامه تحلیل ویسا آمده است که ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله، که آقای سمنگانی عضو ارشد آن بود، تا حال به مظنون مشخصی در این مورد اشاره نکرده و حامد کرزی، رئیس‌جمهوری هم شاید برای جلوگیری از پیچیده شدن وضعیت، هیات تحقیق را به شمال فرستاده باشد.

اراده در سرمقاله خود با اشاره به حملات اخیر در افغانستان، نوشته است که این روزها میزان ناامنی، ترور افراد و خشونت‌ها افزایش یافته است. نویسنده افزوده است که میزان خشونت‌ها در آستانه خروج گروه بزرگی از نیروهای خارجی در ماه آینده میلادی بالا رفته است.

این روزنامه نوشته است که ترور حنیفه صافی، رئیس امور زنان لغمان، احمد خان سمنگانی به همراه دو مقام ارشد امنیتی و چندین نفر دیگر، رئیس حوزه اول امنیتی شهر قندهار و شهردار شیندند و همچنین سوء قصد عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی در بغلان، همه در ظرف چهار روز صورت گرفته است.

به نوشته اراده، در آغاز ماه آینده میلادی ۲۳ هزار سرباز آمریکایی و ۵۰۰ سرباز فرانسوی افغانستان را ترک خواهند کرد و از سوی دیگر جنگجویان خارجی چچنی، ازبکستانی و پاکستانی در افغانستان در حال افزایش هستند.

سرمقاله‌نویس اراده با ذکر این مطلب که هنوز نیروهای داخلی افغانستان تجهیزات کافی ندارند و آموزش مناسب ندیده‌اند، پرسیده است که آیا در این وضعیت می‌توان به آینده کشور اطمینان داشت. نویسنده افزوده است که مقام‌های دولتی به این پرسش پاسخ واضحی نداده‌اند.

مطالب مرتبط