روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۷ سرطان

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به تحلیل و بررسی این موضوع پرداخته‌اند که آیا افغانستان در مسیر درستی به پیش می‌رود و آینده چگونه خواهد بود.

ماندگار در مطلب اصلی خود نوشته که در حال حاضر افغانستان در اختیار یک "گروه مافیایی" قرار دارد که "به منافع شخصی خود فکر می‌کند". به تعبیر نویسنده، "مافیای سیاسی" در افغانستان بیداد می‌کند.

روزنامه افزوده که وضعیت امنیتی "رو به وخامت" است، مداخلات بیرونی ادامه دارد. به نظر نویسنده، مقام‌های حکومتی همواره تاکید کرده‌اند که افغانستان در مسیری درست حرکت می‌کند، اما با گفتن این جمله، هیچ چیزی تغییر نمی‌کند.

ماندگار نوشته که اخیرا راین کروکر، سفیر آمریکا در افغانستان هم گفته که این کشور در مسیر درستی در حرکت است. روزنامه از او پرسیده که مگر مسائل افغانستان را نمی‌داند که این گونه سخن می‌گوید. به نظر نویسنده، تیم بر سر اقتدار در تلاش "طالبانیزه کردن" کشور است.

روزنامه وحدت نوشته که دامنه‌های ناامنی در افغانستان در حال گسترش است و در حال حاضر بخش‌هایی از کشور از کنترل دولت خارج است و از سوی دیگر برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی هم در حال اجرا است.

به نوشته روزنامه، با این که طالبان به حملات خود علیه پلیس و ارتش ادامه می‌دهند و حتی به جشن عروسی و مراسم مذهبی در مساجد هم حمله می‌کنند، دولت هنوز هم بر مصالحه با این گروه اصرار می‌کند. به باور نویسنده، این روند در کل بر اساس یک "سناریوی از پیش تعیین" شده به پیش می‌رود.

وحدت مدعی است که قتل‌های زنجیره‌ای، که در دو سال اخیر شماری از چهره‌های برجسته سیاسی و نظامی را هدف قرار داده، عمدتا نیروهای جهادی را که می‌توانند در برابر قدرت‌های بیرونی مقاومت کنند، نشانه گرفته است.

سرمقاله‌نویس وحدت در ادامه تحلیل خود ادعا کرده که ممکن است دولت در ادامه سناریوی از پیش تعیین شده تلاش کند که ناامنی‌ها به صورت "مدیریت شده" ادامه یابد تا انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار نشود و حکومت بتواند "برای مدت نامحدود" به قدرت خود ادامه دهد.

روزنامه اراده هم در مطلب مشابهی نوشته در حالی که ناامنی رو به افزایش است، فقر هم بیداد می‌کند و جنگسالاران برقدرت هستند، چگونه می‌توان از دستاوردهای یازده سال گذشته سخن گفت.

به نظر نویسنده، افغانستان حضور نیروهای بین‌المللی با تبلیغات گسترده همراه بوده و جامعه جهانی هم در این مدت داد از کمک برای توسعه افغانستان زده است، اما در واقع کارها در این کشور آنگونه که گفته می‌شد، پیش نرفت.

اراده معتقد است که افغانستان از لحاظ سیاسی در دایره بازی قدرت‌های بزرگ قرار گرفته و این قدرت‌ها در تلاش هستند که بعد از خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴، بار دیگر همان‌هایی را به قدرت برسانند که پس از سقوط حکومت نجیب‌الله در سال ۱۹۹۲ آنها را آزمایش کرده بودند.

هشت صبح در سرمقاله خود اظهارات اخیر عزیزالله لودین، رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق استراتژی مبارزه با فساد اداری را بررسی کرده و آن را حاوی "پیامهای ناامیدکننده" دانسته است.

اخیرا آقای لودین گفت که برخی از دادستانان به صورت علنی رشوه می‌گیرند و مراجع قضائی پرونده‌های فساد مالی و اداری را به صورت جدی بررسی نمی‌کنند.

هشت صبح در ادامه نوشته که آقای لودین در حالی این اظهارات را به زبان آورده که اخیرا دولت افغانستان در کنفرانس توکیو و پس از آن به مردم و جامعه جهانی وعده داد که به تلاش‌ها برای مبارزه با فساد شدت می‌بخشد.

نویسنده مطلب معتقد است که اظهارات آقای لودین حاوی این نکته هم هست که مقام‌های بلندپایه به صورت سازمان یافته در تلاش مبارزه با فساد نیستند.

هشت صبح از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته که همانگونه که وعده داده، باید شجاعت به خرج دهد و برای مبارزه جدی با فساد برنامه‌ریزی کند. روزنامه هشدار داده که اگر او این کار را نکند، کشور از کمک‌های جهانی و توسعه محروم خواهد شد.

مطالب مرتبط