افغانستان؛ دولت جاده می‌سازد، طالبان آماده حمله می‎شوند

ژنرال محمد زمان وزیر حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption ژنرال محمد زمان وزیر، فرمانده قول اردوی سیلاب می‌گوید مردم هم با دولت همکار هستند

مقام‌ها گفته بودند که به نورستان می‎رویم، اما هلی‌کوپتر ارتش خبرنگاران را در یک پایگاه نظامی در ولایت شرقی کنر، در مرز پاکستان فرود آورد.

سربازان ارتش ما را به قلعه‌ای که بزرگان قومی برای گفتگو با مقام‌های ارشد ارتش افغانستان گرد هم آمده بودند، راهنمایی کردند.

بزرگان قومی از ولسوالی ناری، ولایت کنر و ولسوالی‌های کامدیش، و برگ متال ولایت نورستان آمده بودند تا ضمن گفتگو با فرماندهان ارتش، در مراسم گشایش یک جاده شرکت کنند.

برای دیدن مجموعه عکسهای مرتبط با این موضوع اینجا کلیک کنید

مشکل اصلی در این مناطق نا امنی است و یکی از بزرگان قومی به فرمانده قول اردو (سپاه) سیلاب هشدار داد که گروه طالبان برای یورش به چند ولسوالی در شرق افغانستان آماده شده‌اند.

او افزود: "کامدیش، برگ متال و ناری، دروازه افغانستان است. اگر در برگ متال ناامنی اوج بگیرد، خدا نخواسته جنگجویان خارجی در ولسوالی کامدیش جابجا شوند؛ که در حال حاضر آمده اند و یا خدا نخواسته در ناری نفوذ کنند، به باور من، نه تنها شرق بلکه حتی شمال هم ناآرام می‌شود."

پس از این دیدار، مقامات و بزرگان قومی جاده‌ای که ولسوالی ناری و کامدیش را با هم وصل می‌کند افتتاح کردند.

بزرگان قومی از آغاز کار این پروژه استقبال می‌کنند اما می‌گویند تا زمانی‌که "مداخله پاکستان" در این منطقه پایان نیابد، مشکل امنیتی همچنان ادامه خواهد یافت.

دگروال/سرهنگ جمیل، رئیس شورای عالی صلح کامدیش می‌گوید طالبان پاکستانی و افسران سابق سازمان استخبارات پاکستان، آی‌اس‌آی، مخالفان حکومت را حمایت می‌کنند.

او گفت: "این چهارمین بار است که مولوی فضل‌الله این جا می‌آید. قبلا دو بار آمده و در کامدیش جنگ کرد و با شکست مواجه شد. حالا تقریبا ده روز پیش میجر یوسف (افسر پیشین آی‌اس‌آی) به "پیتی گل" آمده و از آن جا به کامدیش رفت و به افرادی که شکست خورده بودند، پول توزیع کرده و می‌خواهد بار چهارم جنگ را آغاز کند."

مقامات افغان از مردم می‌خواهند که برای تامین امنیت و اجرای پروژه جاده‌سازی با آنها همکاری کنند، اما بزرگان قومی می‌گویند مردم مسیر ولسوالی کامدیش "در اسارت طالبان" هستند.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption مقامات افغان از مردم می‌خواهند که برای تامین امنیت و اجرای پروژه جاده‌سازی با آنها همکاری کنند

یکی از بزرگان قومی گفت: "مردم در حال حاضر نزد طالبان اسیر هستند، زمانی که مردم از اسارت طالبان آزاد شدند، حتما همکاری می‌کنند. زمانی که در این مسیر پنج شش پاسگاه ایجاد شود، نیازی به ما و شما نخواهد بود، مردم همکاری می‌کنند و با همکاری مردم این جاده ساخته خواهد شد."

ولسوالی ناری نسبتا امن است و آنگونه که ژنرال محمد زمان وزیر، فرمانده قول اردوی سیلاب می‌گوید مردم هم با دولت همکار هستند.

ولسوالی ناری در میان کوه‌های بلندی موقعیت دارد. وقتی ما از آن جا پرواز کردیم، در قله‎های کوه‌های اطراف این ولسوالی پاسگاه‌های مرزی افغانستان و پاکستان دیده می‌شد.

ساکنان ولسوالی ناری می‌گویند هنوز هم هر از گاهی شاهد شلیک راکت از آن سوی مرز پاکستان هستند.

مطالب مرتبط