دیدار نخست وزیران بریتانیا و پاکستان با حامد کرزی در کابل

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی امضای قرارداد ساخت اکادمی نظامی افغانستان را در راستای تقویت ارتش افغانستان مهم دانسته است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در دیداری سه جانبه با نخست وزیران بریتانیا و پاکستان در کابل گفتگو می‌کند.

دیوید کامرون و راجا پرویز اشرف پیش از ظهر روز پنجشنبه، ۲۹ سرطان/تیر وارد کابل شدند.

این دومین روز سفر آقای کامرون به افغانستان است.

او دیروز با نیروهای بریتانیایی مستقر در ولایت هلمند دیدار کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پیش از دیدار سه‌جانبه قرارداد ساخت و تشکیل اکادمی نظامی در کابل را با رئیس جمهوری افغانستان امضا کرد.

گفته شده که این اکادمی شبیه به آکادمی ساندهورست بریتانیا، که افسران ارتش این کشور در آن آموزش می بینند، خواهد بود.

تا سال ۲۰۱۴ نیروهای بین المللی افغانستان را ترک می کنند و این کشور تلاش دارد که تا آن زمان تجهیز و آموزش نیروهای مسلح خود را سرعت بخشد.

آقای کرزی امضای این قرار داد را در راستای تقویت ارتش افغانستان و حرفه ای شدن آن "بسیار مهم" دانست و افزود که افسران بریتانیایی در این اکادمی افسران ارتش افغانستان را آموزش خواهند داد.

نخست وزیر بریتانیا که پس از امضای این قرارداد با آقای کرزی، با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که ماموریت رزمی نیروهای بریتانیایی در افغانستان تا سال ۲۰۱۴ میلادی پایان می‌یابد، اما به ماموریت آموزشی خود ادامه می‌دهند.

'حمایت از مصالحه و انتخابات شفاف'

حق نشر عکس AFP
Image caption راجا پرویز اشرف، نخست وزیر پاکستان هم وارد کابل شده و این نخستین سفرش به عنوان نخست‌وزیر پاکستان به کابل است

آقای کامرون گفت که او با آقای کرزی در باره مصالحه با شورشیان و برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان، که در سال ۱۳۹۳ برگزار خواهد شد، هم گفتگو کرده است.

او گفت: "در سه ماه گذشته در شیکاگو و توکیو، جامعه بین المللی تعهد ما را در حمایت از آینده و پیشرفت افغانستان برای دهه‌ها روشن ساخت. ما می‌خواهیم برای ایجاد تحول در افغانستان با شما یکجا کار کنیم. من فکر می‌کنم این پیام روشنی است به طالبان که آنها نمی‌توانند تا خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ منتظر بمانند. زیرا ما برای مدت‌ها فراتر از ۲۰۱۴ دوست و حامی وفادار افغانستان باقی خواهیم ماند. بنا اکنون زمان آن است تا همه به یک روند صلح آمیز در افغانستان بپیوندند."

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که کشورش از برگزاری انتخابات شفاف، که مردم افغانستان از آن رضایت داشته باشند، حمایت می‌کند.

دیوید کامرون همچنین گفت که او در گفتگوهای سه‌جانبه با رئیس جمهوری افغانستان و نخست‌وزیر پاکستان در باره مسائل امنیتی در منطقه گفتگو خواهد کرد.

او تاکید کرد که تقویت اعتماد میان افغانستان و پاکستان در راستای ثبات در منطقه اهمیت دارد و ابراز امیدواری کرد که این گفتگو باعث افزایش اعتماد میان دو کشور شود.

انتظار می‌رود که آقای کرزی در دیدارش با نخست وزیر پاکستان نیز تلاش کند، پاکستان را به حمایت از روند صلح با طالبان و قطع کمک به جنگجویان در افغانستان ترغیب کند.

اما دیوید لاین گزارشگر بی بی سی در کابل می‌گوید دولت افغانستان زیاد انتظار ندارد که رهبری غیرنظامی پاکستان قادر به ایجاد این همه تغییرات باشد؛ زیرا "آنها (دولت افغانستان) بدین باور اند که ارتش و نهاد‌های اطلاعاتی پاکستان از کنترل بخش غیرنظامی دولت خارج است."

از جانب دیگر پاکستان نیز نگران است که نفوذ فزاینده هند در افغانستان امنیت این کشور را تهدید می‌کند.

مطالب مرتبط