تقویت رهبری نظامی افغانستان با همکاری 'سندهرست'

Image caption سندهرست یکی از چهار اکادمی نظامی عمده و معتبر دنیا است.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا درسفر اخیرش به افغانستان در کابل اعلام کرد که این کشور به عنوان بخشی از همکاریهای درازمدت با افغانستان یک اکادمی افسران را براساس مدل اکادمی ملی سلطنتی 'سندهرست' بریتانیا در افغانستان ایجاد خواهد کرد.

این خبر می تواند برای افغانستان دارای مفاهیم عمده استراتژیک هم دربعد امنیت داخلی و هم منطقه ای باشد.

این اکادمی درچارچوب دانشگاه دفاع ملی افغانستان جای می‌گیرد که به کمک ایالات متحده و بریتانیا در حال احداث بوده و قرار است در نوع خود در منطقه جنوب آسیا، آسیای میانه و خاور میانه کم نظیر باشد.

لازم به ذکر است که بریتانیا وعده داده است که یک اکادمی مشابه را برای پولیس ملی افغانستان نیز احداث کند

خبر احداث این اکادمی براساس مدل 'سندهرست' که به اکادمی ملی افسران ارتش افغانستان موسوم است، ماه‌ها پیش اعلام شد اما در سفر آقای کامرون به افغانستان، قرارداد ساخت آن به صورت رسمی امضا شد.

در اکادمی ملی افسران ارتش قرار است ۱۲۰ استاد از بریتانیا و کشور های دیگر غربی ایفای وظیفه کرده و در رشته های مختلف رهبری دفاعی افسران جوان را بشکل تخصصی آموزش دهند.

این اکادمی در منطقه تفریحی 'قرغه' در ۹ کیلومتری غرب کابل ساخته خواهد شد.

مسئولیت تاسیس این اکادمی را ژنرال پاینده محمد ناظم رئیس عمومی تفتیش وزارت دفاع افغانستان که خود یکی از فارغ التحصیلان کالج سلطنتی مطالعات دفاعی بریتانیا است، به عهده دارد و این موضوع نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

اکادمی نظامی سلطنتی 'سندهرست'

سندهرست یکی از چهار اکادمی نظامی عمده و معتبر دنیا است. این نهاد آموزشی دارای دوره های بسیار فشرده و سنگین دررشته های مختلف رهبری نظامی است که درآن نیروهای ارتش بریتانیا و کشور های دیگر، آموزش می‌بینند.

بالغ بر ۸۰ درصد شرکت کنندگان در این اکادمی فارغ التحصیل دانشگاه اند و توسط مافوق های شان در ارتش معرفی می شوند.

یکی از نکات بسیار مهم این است که سندهرست روی تحویل دادن سریع رهبران خوب نظامی متمرکز است. رهبرانی که بتوانند نقش خود را در تامین امنیت کشور ایفا کنند.

بریتانیا در صد سال گذشته با تاسیس چنین اکادمی‌های به کشورهای زیادی کمک کرده است؛ بخصوص در طول پروسه انتقال به استقلال شان.

بریتانیا این کار را نه تنها در مستعمره های سابق و کشور های مشترک المنافع از قبیل هند و پاکستان، بلکه در کشورهای دیگری مانند شیلی و عراق نیز انجام داده است.

Image caption شهزاده ویلیام نواده ملکه بریتانیا در سال ۲۰۰۶ از اکادمی سندهرست فارغ شد.

بسیاری از این اکادمی ها، سندهرست را به عنوان الگو در نظر گرفته و تمام برنامه های آموزشی خود را بر آن اساس تهیه و تنظیم کرده اند که این امر عنصری موثر در تقویت و شهرت نیروهای دفاعی بوده است.

مدل سندهرست درافغانستان

تاسیس چنین اکادمی درافغانستان می تواند یکی از ارزنده ترین اقداماتی باشد که در ده سال گذشته صورت گرفته است.

در صورت استفاده و سرمایه گذاری درست در این اکادمی، این امر می تواند درکنار سی نهاد آموزش نظامی دیگر که در افغانستان وجود دارد، به موفقیت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک زیادی کند.

نباید فراموش کرد که شهرت جهانی کیفیت آموزش ارتش بریتانیا و ارتش های بعضی از کشورهای مشترک المنافع از قبیل هند و پاکستان تا اندازه زیادی مدیون چنین مراکز آموزشی است.

مزایای دیگری این امر عبارتند از:

  • نشان دادن تعهد دراز مدت بریتانیا در قبال افغانستان
  • ایجاد ارتباط تخصصی نزدیک بین ارتش های افغانستان و بریتانیا برای مدت بسیار طولانی
  • استفاده بهینه از مهارت ها و دانش های سیاسی - نظامی که در منطقه درطول سده های گذشته توسعه داده شده
  • عمل کردن اکادمی به عنوان یک کاتالیست و کانال جهت انتقال بهترین عملکرد وظرفیت سازی نظامی
  • دارا بودن این توانایی بالقوه که بتواند نیروی‌هایی آموزش دهد که برای توسعه و ثبات در منطقه مفید باشد
  • کمک به ارتقاء ارزش ها و خصلت های فردی نظامی که ضوابط رفتاری، درستکاری و صداقت را ارتقاء داده و به موثر بودن مبارزه با فساد بیافزاید
  • عمل کردن به عنوان یک هسته توسعه بیشتر آموزش در رده های مختلف برای رشد فردی افسران و دانش جویان نظامی در طول زندگی حرفه ای شان
  • مساعد ساختن زمینه برای معرفی آموزش های تخصصی جدید که برای رهبری نیروهای نظامی افغانستان ضروری خواهد بود
  • افزایش اعتماد مردم و دوستان افغانستان به روند انتقال و تعهد دراز مدت جامعه بین المللی درقبال افغانستان.
Image caption اکادمی ملی نظامی افغانستان در سال ۲۰۰۵ ایجاد شد و اکنون ۱۵۰۰ دانشجو دارد

البته نباید انتظار داشت که در شرایط کنونی دانشجویان نظامی این اکادمی بتوانند به طور کامل از امکانات آن استفاده کنند.

مشکلاتی از قبیل عدم تسلط به زبان انگلیسی درمیان بیشتر دانشجویان نظامی و استفاده از مواد ترجمه شده یکی از چالش های پیشرو خواهد بود اما با توجه به اعتمادی که به کارایی نظام درسی 'سندهرست' و استعداد و تیز هوشی دانش آموزان و دانشجویان جوان افغان وجود دارد، می‌توان امیدوار بود که بزودی به مرحله آرمانی نیز رسید.

مطالب مرتبط