موضوع موشک‌پرانی پاکستان به افغانستان 'به سازمان ملل ارجاع شود'

منطقه مرزی کنر در شرق افغانستان
Image caption مقامهای محلی افغان گفته اند که مناطق مرزی ولایت کنر شاهد فرودآمدن صدها موشک بوده است

شبکه نهادهای مدنی افغانستان حملات موشکی پاکستان به مناطق شرقی افغانستان را محکوم و دولت را متهم کرده اند که در این مورد "سکوت" کرده است.

این نهاد که متشکل از ۵۵ نهاد اجتماعی و فرهنگی از ولایت های مختلف افغانستان است، روز سه شنبه، ۳ اسد/مرداد نسبت به ادامه این موشک پرانی ابراز نگرانی کرد.

سید ناصر موسوی، سخنگوی شبکه نهادهای مدنی افغانستان خواستار قطع فوری این حملات شده و گفته که این موشک پرانی ها باعث تلفات شهروندان افغان شده و خسارات زیادی مالی هم به جا گذاشته است.

مسئولان این نهاد گفته اند که براساس آماری که از مقامهای محلی و منابع خبری به دست آورده اند، در یک سال اخیر در نتیجه موشک پرانی، نزدیک به ۷۰ نفر کشته شده اند.

به گفته مسئولان این شبکه، تا حال هزاران نفر در این مناطق، به اثر فرود آمدن موشک از خاک پاکستان به روستاهای آنها، مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

در همین حال مقام‌های محلی در ولایت شرقی کنر گفته‌اند که ظرف دو هفته اخیر حدود هشتاد خانواده از خانه های خود در ولسوالی دانگام آواره شده‌اند.

شبکه نهادهای مدنی افغانستان موضعگیری حکومت افغانستان در مورد این موشک پرانی ها را "ضعیف" خوانده و خواستار مداخله سازمان ملل در این مورد شده است.

سید ناصر موسوی، سخنگوی این نهاد گفت: "این موضوع ایجاب می کند که از دو مسیر حل شود: اول پرونده آن به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع شود و دوم این‌که ما باید از هم‌پیمانهای خود بخواهیم که آنها بر پاکستان فشار وارد کنند. آنها می‌توانند پاکستان را متقاعد کنند که دست از این حملات بردارد."

حکومت افغانستان چند بار این موضوع را با مقام‌های پاکستانی و از جمله محمد صادق، سفیر این کشور در افغانستان در میان گذاشته است، ولی تا هنوز از قطع این موشک‌پرانی خبری نیست.

حکومت پاکستان پیش از این گفته بود که، نیروهای پاکستانی این موشکها را به هدف از بین بردن مواضع مخالفان خود در مناطق مرزی پرتاب کرده است، شماری از این موشکها منحرف شده و به خاک افغانستان فرودآمده اند.

مطالب مرتبط