خانواده سرباز افغان خواستار تجدید نظر در حکم اعدام او شد

محمد آصف، برادر عبدالصبور
Image caption آصف می گوید، برادرش مدتی به دلیل بیماری روانی، در بیمارستان بسر برده

خانواده عبدالصبور، سرباز افغان که اخیرا به اتهام کشتن پنج سرباز فرانسوی در ولایت کاپیسا به اعدام محکوم شد، ادعا کرده که او از بیماری روانی رنج می برد.

محمد آصف، برادر عبدالصبور در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که دادگاه در زمان صدور حکم اعدام به برادرش، بیماری روانی او را در نظر نگرفته است.

آقای آصف از مقامات قضایی افغانستان خواست که با توجه به این مسئله، در مورد حکم مجازات عبدالصبور تجدید نظر کنند.

عبدالصبور، هفته گذشته در یک دادگاه نظامی در کابل محاکمه شد.

مقامات می گویند، او فرصت دارد تا خواستار تجدید نظر در حکم دادگاه و برگزاری جلسه دیگر قضایی شود.

عبدالصبور متهم است که پنج سرباز فرانسوی را در جریان یک عملیات نظامی در کاپیسا، در شمال کابل، به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

مقامات افغان در زمان وقوع این حادثه گفته بودند که تیراندازی به دنبال یک درگیری لفظی میان سربازان فرانسوی و عبدالصبور که آن زمان سرباز بود، صورت گرفته است.

'بستن به زنجیر'

محمد آصف، برادر ارشد عبدالصبور می گوید که مدتها قبل از اینکه برادرش وارد نیروی ارتش شود، از بیماری روانی رنج می برد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالصبور متهم است که پنج سرباز فرانسوی را در جریان یک عملیات نظامی در کاپیسا، در شمال کابل، به ضرب گلوله به قتل رسانده است.

آصف در مورد برادرش گفت: "یک شب، ساعت ده ناگهان (از خواب) بیدار شد، با مشت به دهانم زد و از گلویم گرفت. ولی توانستم خود را آزاد کنم. از اتاق بیرون شد و دروازه یک اتاق را کوبید و (دروازه) اتاق دیگر را کوبید، مردم بیرون آمدند و سر و صدا شد، او را گرفتیم و زنجیر را به دست‌ها و پاهایش بستیم و توسط موتر (خودرو) به کابل آوردیم و به شفاخانه صحت روانی بردم و پانزده روز در آنجا بستر بود."

او به بی‌بی‌سی گفت که خانواده‌ای آنها حتی از استخدام عبدالصبور در نیروی ارتش آگاهی نداشتند.

محمد آصف می گوید که از شنیدن حکم اعدام به برادرش، شوکه شده است.

او می گوید: "نه تنها من، بلکه همه اعضای خانواده وقتی (از حکم اعدام) آگاه شدیم، شوکه شدیم، نان نخوردیم. همه گیج شده بودیم."

او می افزاید: "از حکومت می خواهم که اگر واقعا برای افغانستان و اسلام کار می کند، فیصله خود را تغییر داده و کاری نکند که به ضرر کسی باشد. اگر قانون است، باید حبس شود، اعدام کار خوبی نیست."

حکم اعدام عبدالصبور، با اعتراض سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز روبرو شده است.

این نهاد گفته که روند محاکمه عبدالصبور علنی و شفاف نبوده و از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواسته که در مورد حکم اعدام تجدید نظر کند.

مطالب مرتبط