افزایش 'یازده درصدی' حملات شورشیان در افغانستان

حق نشر عکس non
Image caption بیشترین حملات ثبت شده در حوزه غرب افغانستان روی داده.

نیروهای بین‌المللی تحت فرمان ناتو در افغانستان اعلام کرده اند که حملات شورشیان در سه ماه گذشته یازده درصد افزایش یافته است.

براساس گزارش تازه‎ای که ناتو در وبسایت خود منتشر کرده، این حملات در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته افزایش یافته است.

تنها در ماه جون (ژوئن) بیش از سه هزار حمله شورشیان ثبت شده که در نزدیک به دو سال اخیر بالاترین آمار حملات را در یک ماه نشان می‌دهد.

این حملات اشکال مختلف داشته؛ از جمله شامل تیراندازی و انفجار بمب‌های دست ساز می‌شود.

این آمار بیانگر آن است که شورشیان پس از آغاز خروج تدریجی ۱۳۰ هزار سرباز آمریکایی از افغانستان به حملات خود شدت بخشیده‌اند.

روند خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان از ماه جولای (ژوئیه) سال گذشته آغاز شد.

این روند و به صورت عموم ماموریت رزمی نیروهای خارجی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی پایان می‌یابد، اما آمریکا، بریتانیا و آلمان اعلام کرده‌اند که پس از آن هم به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه می‌دهند.

به گزارش ناتو، پایان زودهنگام فصل برداشت محصول خشخاش در افغانستان، که از منابع عمده مالی گروه طالبان شمرده می‌شود، افزایش حملات تابستانی شورشیان را در پی داشته است.

ناتو در گزارش خود نوشته است: "امسال فصل برداشت کشت خشخاش در مناطقی که کشت خشخاش رایج است، در مقایسه با سال گذشته دیرتر آغاز شد و زودتر پایان یافت."

به گفته منابع ناتو، این حملات باعث حضور بیشتر نیروهای امنیتی افغانستان در میدان‌های جنگ و گزارش‌دهی دقیقتر از حملات شورشیان شده است.

بیشترین حملات ثبت شده در حوزه غرب افغانستان روی داده که تعداد حملات در این منطقه در این سه ماه گذشته در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۱۱، ۳۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

Image caption ناتو پایان زودهنگام فصل برداشت محصول خشخاش را دلیل اصلی افزایش حملات تابستانی شورشیان دانسته است

ناتو گزارش داده که کمترین آمار حملات شورشیان در کابل ثبت شده است ـ جایی که تحت پوشش برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان قرار گرفته است.

با این وجود، تعداد تلفات نیروهای خارجی در شش ماه گذشته در مقایسه با همین زمان در سال گذشته کاهش یافته است.

در شش ماه گذشته ۲۲۰ سرباز خارجی در افغانستان کشته شده اند. در حالیکه همین رقم در زمان مشابه سال گذشته ۲۸۲ نفر بود.

آمارهای نیروهای ناتو نشان می‌دهد که حدود نیمی از تلفات این نیروها ناشی از انفجار بمب‌های کنارجاده‌ای بوده است.

تازه‌ترین تلفات نیروهای بین‌المللی در اثر این گونه حوادث، مربوط به انفجار کنارجاده‌ای در روز پنجشنبه (۴ اسد/مرداد) در جنوب افغانستان می‌شود که در آن دو سرباز ناتو جان خود را از دست دادند.

شورشیان از این گونه بمب‌ها، که ساختن آن و استفاده از آن نسبتا آسان است، به صورت گسترده‌ای علیه نیروهای خارجی و داخلی استفاده می‌کنند.

انفجار این بمب‌ها در موارد بسیاری تلفات غیرنظامیان را هم در پی داشته است.

مطالب مرتبط