با نمایندگان افغانستان در المپیک لندن آشنا شوید

به روز شده:  14:08 گرينويچ - جمعه 03 اوت 2012 - 13 مرداد 1391

نخستین مسابقه افغانستان یکشنبه ۲۹ جولای/ژوئیه در رشته جودو برگزار شد. ورزشکاران افغان مانند دیگر ورزشکاران شرکت کننده در المپیک، در دهکده المپیک در شرق لندن بسر می‌‌برند. این روزها آنها ساعات اولیه روز را در تمرینات آمادگی برای مسابقه‌هایشان صرف می‌کنند.

 • اجمل فیض‌زاده

  متولد ۲۰ مه سال ۱۹۸۷ میلادی است.

  اجمل تا حال در دو مسابقه جهانی و آسیایی شرکت کرده است.

  او مثل بقیه ورزشکاران افغان آرزوی کسب مدال دارد. اجمل در مورد آمادگی هایش به بی بی سی گفت "شش ماه تمرین کرده ام و فکر می کنم برای این آزمون بزرگ آماده هستم و برای پیروزی سخت به تشویق هموطنانم نیاز دارم".

  این جودو کار افغان یک متر ۷۳ سانتی‌متر قد دارد و روز یکشنبه ۲۹ جولای/ژوئیه در وزن ۶۶ کیلوگرم با رقیب مجارستانی اش روبرو شد و در نخستین دور از مسابقات حذف شد.

 • تهمینه کوهستانی

  متولد ۱۸ جون/ژوئن سال ۱۹۸۹، دانشجوی تربیت بدنی در دانشگاه کابل است.

  تهمینه تنها نماینده زن از افغانستان در المپیک لندن، با قد یک متر ۶۱ سانتی‌متر و وزن ۵۳ کیلوگرم، در سوم آگست/اوت به رقابت در رشته دوش (دو و میدانی) به رقابت پرداخت.

  خانم کوهستانی فاصله صد متر را در ۱۴ ثانیه و ۴۲ صدم ثانیه طی کرد و در میان نه بازیکن در جایگاه نهم قرار گرفت. ویسیل توا ورزشکار پاپوا نیو گینه که مقام نخست را در این دور از آن خود کرد، این فاصله را در ۱۱ ثانیه و ۶۰ صدم ثانیه طی کرد.

  ورزش دوش تنها ورزش در بازی‌های المپیک است که در آن حدود ۲ هزار ورزشکار در ۴۷ بخش به رقابت می پردازند. تهمینه در آخرین روزهای آمادگی اش به بی بی سی گفت "من کاملا آماده مسابقات هستم و فکر می کنم حتی اگر برنده نشوم، حضورم در مسابقات خیلی موثر است. ولی حتما با مدال به کشورم برمیگردم."

 • مسعود عزیزی

  متولد ۲۵ نوامبر سال ۱۹۸۸ است.

  او ۱ متر ۷۵ سانتی‌متر قد دارد. مسعود قرار است در چهارم آگست/اوت در رشته دوش (دو و میدانی) به رقابت بپردازد.

  ریکورد زمانی که او برای دوش به صورت خصوصی پیش خود ثبت کرده ۱۱.۱۱ ثانیه است.

  او در مسابقات ۲۰۰۴ آتن و ۲۰۰۸ پکن هم به نمایندگی از کشورش شرکت کرده بود. مسعود عزیزی امیدوار است افغانستان دارنده اولین مدال المپیک در رشته دوش شود.

 • اجمل فیصل

  متولد ۱۴ آگست سال ۱۹۹۰ است.

  او یک متر ۶۰ سانتی‌متر قد دارد و در وزن ۵۲ کیلوگرم در ۳۰ جولای/ژوئیه با رقیب فرانسوی اش که جایگاه سوم را در رشته بوکس/مشت‌زنی در ۲۰۰۷ بدست آورد، روبرو شد و شکست خورد.

  او یگانه مشت‌زن افغان در بازیهای المپیک 2012 لندن بود. این بازی ناوقت شب 30 جولای در ورزشگاه اکسل در لندن برگزار شد و مشت زن فرانسوی رقابت را با نتیجه 22 بر 9 در سه دور به سود خودش به پایان رساند.

  پیش از آن اجمل ابراز امیدواری کرده بود که بتواند در این مسابقات بدرخشد.

  او به بی بی سی گفته بود "آزمون پیش رو بزرگ است ولی آمادگی گرفته ام تا برای کشورم تاریخ بسازم."

 • روح الله نیک پا

  روح الله نیکپا متولد ۱۵ ژوئن سال ۱۹۸۷ است. روح‌الله با قد ۱۸۰ سانتی متر قرار است در وزن ۶۸ کیلوگرم در نهم آگست/اوت به میدان نبرد برود.

  روح الله در ردیف چند قهرمان تکواندو قرار دارد و هنوز رقیبش مشخص نشده است.

  روح الله اولین مدال آور المپیک در تاریخ افغانستان است و برای همین چشم امید مردمش بیشتر به او دوخته شده است.

  او ماه‌هاست برای مسابقات لندن نزد مربی‌های خارجی تمرین دیده است. روح الله در پاسخ به این سوال که از لندن چه انتظاری دارد، به بی بی سی گفت "این بار برای مدال طلا به لندن آمده‌ام و حتما با خود می‌برم."

 • نثار احمد بهاوی

  متولد ۲۷ مارس سال ۱۹۸۴ است.

  او با ۱ متر ۸۴ سانتی‌متر بلند قدترین ورزشکار افغان در المپیک لندن است.

  نثار احمد قرار است در دهم آگست/اوت در وزن ۸۰ کیلوگرم به مصاف رقیبش برود. نثار احمد بهاوی در رژه مراسم افتتاحیه المپیک لندن پرچم افغانستان را حمل کرد.

  او هم یکی دیگر از امیدهای افغانستان در المپیک لندن است. نثار احمد به بی بی سی گفت "من هم برای مدال طلا آمده ام و با طلا برخواهم گشت.

  فکر کنم آماده این نبرد هستم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.