طالبان یک مقام محلی افغان را در میدان‎وردک ترور کردند

محمداسماعیل وفا
Image caption فرماندار منطقه چک در راه دفتر خود ترور شد

دفتر والی میدان‌وردک تایید کرده که ولسوال (فرماندار) منطقه "چک" این ولایت در جریان حمله مسلحانه شورشیان کشته شده است.

دفتر حلیم فدایی، والی میدان‌وردک در اطلاعیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، نوشته که محمداسماعیل وفا صبح روز یکشنبه، ۸ اسد/مرداد در راه خانه به محل کارش در ولسوالی چک هدف حمله قرار گرفت.

بر اساس این اطلاعیه، پسر آقای وفا هم که او را همراهی می‌کرده، به اثر تیراندازی شورشیان زخمی شده است.

والی میدان‌وردک به نیروهای امنیتی مستقر در این ولایت دستور داده که عاملان ترور ولسوال چک را جستجو و دستگیر کنند.

گروه طالبان مسئولیت ترور محمداسماعیل وفا را به دوش گرفته و ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفته است که افراد مسلح وابسته به طالبان، آقای وفا را در نزدیک یک پاسگاه پلیس به قتل رسانده‌اند.

برخی از مناطق ولایت میدان‌وردک در هفته‌های اخیر دستخوش ناآرامی شده و شورشیان در این مناطق تلاش کرده‌اند که حضور نظامی بیشتری داشته باشند.

هفته گذشته شورشیان پنج غیرنظامی را در منطقه جلریز، در غرب میدانشهر، مرکز میدان‌وردک، به قتل رساندند و یک افسر پلیس را به همراه سه مامور پلیس ربودند و در برابر آزادی آنها درخواست پول کردند.

نیروهای امنیتی در عملیاتی این چهار پلیس را آزاد کردند، اما در مورد بازداشت عاملان قتل این پنج غیرنظامی هنوز خبری منتشر نشده است.

Image caption اخیرا برخی از مناطق ولایت میدان‌وردک و از جمله منطقه جلریز، که راه کابل-بامیان از آن می‌گذرد، ناامن شده است

منطقه جلریز، که جاده ارتباطی ولایت‌های بامیان، دایکندی و غور با کابل از آن می‌گذرد، از ناامن‌ترین مناطق ولایت میدان‌وردک است.

در پی افزایش این ناامنی‌ها، اعتراض‌های زیادی نسبت به آنچه که بی‌توجهی مسئولان در مورد تامین امنیت این جاده خوانده شده، مطرح شده است.

مسافرانی کابل-هزارجات می‌گویند هنوز هم که پنج روز از اجرای یک عملیات بزرگ علیه شورشیان در جلریز می‌گذرد، امنیت این جاده برای رفت و آمد مناسب نیست.

مطالب مرتبط