روزنامه‌های کابل: دوشنبه، ۹ اسد

پرتاب موشک‌های پاکستانی به برخی مناطق شرقی افغانستان و فرمان اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مورد مبارزه با فساد، از موضوع‌های اصلی مورد بحث روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

اراده در سرمقاله خود با عنوان "ادامه حملات راکتی پاکستان، سناریویی که پایان نداد"، از "بی‌تفاوتی" حکومت افغانستان در این مورد انتقاد کرده و نوشته است که از اعلام وزارت داخله/کشور افغانستان مبنی بر توقف این حملات چند ساعتی نگذشته بود که ده‌ها موشک از پاکستان به شرق افغانستان شلیک شد.

به نوشته این روزنامه، تنها روز یکشنبه (۸ اسد/مرداد) ۲۵ فروند موشک پاکستانی به ولسوالی (شهرستان) دانگام ولایت کنر فرود آمد که هرچند این موشک‌ها تلفاتی در پی نداشت اما موج تازه حملات چهار کشته و چندین زخمی به جا گذاشته است.

اراده افزوده است که پیش از این، حکومت افغانستان ضرب‌الاجلی تعیین کرده بود که اگر پاکستان به حملات موشکی خود به مناطق شرقی افغانستان پایان ندهد، به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت خواهد کرد و حالا که یک ماه از آن ضرب‌الاجل می‌گذرد، این حملات همچنان ادامه دارد.

اراده با ذکر اینکه "مسئولیت‌پذیری" در دستگاه دولت افغانستان هنوز نهادینه نشده، انتقاد کرده است که حامد کرزی و همراهانش تا زمانی که یک فاجعه گسترش نیافته، درباره تدابیر پیشگیرانه نیاندیشیده‌اند. به باور نویسنده، از سوی دیگر، "این حملات ریشه در عمق پروژه سیاسی دستگاه قدرت دارد".

هشت صبح در مطلبی با عنوان "فرمانی بدون سنجش و برنامه‌ریزی" فرمان اخیر آقای کرزی را نقد کرده و نوشته است که با وجود نیت خوب در پس این فرمان، "قانع‌کننده نیست" و ترس از یک "هرج و مرج" را در کشور پدید آورده است.

به باور نویسنده، این فرمان بیشتر بر "تغییرات شکلی" تمرکز دارد و تغییرات عمده را در پی نخواهد داشت، در حالی که حکومت نیازمند تغییرات عمیق است. مقاله‌نویس هشت صبح تاکید کرده است که آقای کرزی باید پیش از صدور این فرمان قانون‌شکنی و فساد را برای انجام اصلاحات، باید به دقت بررسی می‌کرد.

این روزنامه در مقاله دیگری "نکات مبهم فرمان کرزی و پیامدهای احتمالی آن" را بررسی کرده و نوشته است که این فرمان دارای برخی نکته‌های گنگ است. به باور نویسنده، اطرافیان آقای کرزی شاید خواسته‌اند که با آوردن این موارد، زمینه بهره‌برداری سیاسی بعدی را برای خود فراهم کنند.

نویسنده هشت صبح به عنوان مثال دستور آقای کرزی در مورد تقویت "اصطلاحات ملی" و حذف "اصطلاحات نامانوس بیرونی" را مبهم دانسته و افزوده است که بحث اصطلاحات ملی به محافل "تنگ‌نظر و قوم‌گرا" فرصت می‌دهد که تمایلات قومی خود را آشکار کنند و دست به "تفرقه و ماجراجویی" بزنند.

ماندگار در مطلب اصلی خود دستور آقای کرزی برای "تقویت اصطلاحات ملی و حذف اصطلاحات نامانوس بیرونی" را یکی از حساس‌ترین بخش‌های فرمان او دانسته و نوشته است که با ذکر این موضوع در این فرمان، به نظر می‌رسد که تلاش‌ها برای "فصل کردن" گویندگان زبان‌های مختلف کشور همچنان ادامه دارد.

به باور این روزنامه، تاکید بر موضوع اصطلاحات ملی و بیرونی، بار دیگر به بحث واژه‌های "دانشگاه" و "دانشجو" برخواهد گشت که چند سال پیش منجر به تنش‌های گسترده‌ای در کابل و شهر شمالی مزار شریف شد و یک خبرنگار به دلیل استفاده از این دو واژه مجازات شد و برخی از او حمایت کردند.

ماندگار اما افزوده است که اگر منظور حذف اصطلاح‌های بیگانه و از جمله انگلیسی باشد، "ما هم با آن موافقیم"، ولی اگر هدف دامن زدن به مسایل قومی باشد، این امر آب به آسیاب دشمن ریختن است. نویسنده از رئیس‌جمهور افغانستان خواسته است که در مورد این بخش از فرمانش "تجدیدنظر" کند.

اما روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود نوشته است که "فرمان رئیس‌جمهور صفحه جدیدی در تاریخ سیاسی کشور گشود" و وظایف مشخصی را در راستای مبارزه با فساد اداری در چهارچوب زمانی مشخص برای نهادهای مسئول تعیین کرد.

به نظر نویسنده، حامد کرزی در صدور این فرمان دیدگاه وسیعی در مورد وضعیت کنونی افغانستان داشته است و با صدور آن، کارهای نهادهای دولتی را در عرصه‌های "حکومت‌داری، حاکمیت قانون، فساد اداری، خودکفایی اقتصادی تامین امنیت، توجه به فرهنگ و بسا مسائل حاد دیگر" مشخص کرد.

انیس افزوده است که اعتبار حکومت افغانستان در جامعه جهانی در سال‌های گذشته به دلیل مشکلاتی که در کشور وجود داشت و فساد اداری گسترش یافته بود، سقوط کرده بود. این روزنامه دولتی همچنین نوشته است که حکومت به همین دلیل از هر لحاظ نیاز به اصلاح و بازسازی بنیادی داشت.

این روزنامه به این باور است که اجرای فرمان اخیر آقای کرزی نه تنها افغانستان را از بحران کنونی نجات می‌دهد، بلکه اعتبار دولت این کشور را در جامعه جهانی اعاده خواهد کرد.

مطالب مرتبط