کرزی: از مداخلات خارجی در انتخابات جلوگیری شود

حامد کرزی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی گفت همکاری سازمان ملل را می پذیرد، اما مداخله بیرونی را نه

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که برای جلوگیری از "مداخلات خارجی" در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، تدابیر بگیرد.

آقای کرزی که با فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات دیدار می کرد، گفت که روند برگزاری انتخابات در افغانستان باید "افغانی" شود تا خارجی ها نتوانند در آن "اعمال نفوذ" کنند.

کمتر از دو سال به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است. حامد کرزی که دو دوره رئیس جمهور افغانستان انتخاب شده، این بار براساس قانون اجازه نامزدی در انتخابات ندارد.

انتخابات های قبلی در افغانستان با ادعاهای گسترده ای تقلب همراه بوده است.

از جمله انتخابات قبلی ریاست جمهوری به دلیل تقلب گسترده در آن، به دور دوم کشیده شد، اما پس از آنکه عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای کرزی از رفتن به دور دوم انتخابات انصراف داد، آقای کرزی برنده اعلام شد.

"غیرقابل قبول"

در اعلامیه ای دفتر رئیس جمهور کرزی، از قول او آمده است: "همکاری سازمان ملل متحد و گروه های ناظر آن، برای برگزاری انتخابات عادلانه و شفاف یک نیاز است، اما مداخله و اعمال نفوذ در انتخابات از سوی کشورها و نهادهای غیرمسئول به هیچ عنوانی قابل قبول نیست."

آقای کرزی گفته که این مسئله "عادلانه بودن، شفافیت و حق رای و انتخاب آزاد مردم را سلب می کند."

با وجود ادعاها در مورد دست داشتن شماری از نامزدهای انتخابات و حلقات سیاسی در تقلب های انتخاباتی افغانستان، این ادعا نیز همواره مطرح بوده که شماری از کشورها، با مداخله در روند انتخابات افغانستان در پی اهداف مشخص خود هستند.

اگرچه اسنادی در این زمینه از سوی نهادهای رسمی افغانستان منتشر نشده اما مقامات افغان و همچنین منتقدان، از احتمال مداخله کشورها و نهادهای بیرونی در انتخابات سخن زده اند.

از جمله اخیرا آقای کرزی در یک گردهمایی با نمایندگان جوانان در کابل، آمریکا را به مداخله در روند انتخابات ریاست جمهوری قبلی متهم کرد.

او گفت: "آمریکا امروز زور دارد، (در امور افغانستان) مداخله می‌کند، ما هم زور ما برسد، می‌رویم در واشنگتن حکومت می‌سازیم، حکومتی دست نشانده، ما هم زور ما برسد در واشنگتن رئیس جمهوری می‌آوریم که تابع منافع افغانستان باشد، زور ما برسد در انتخابات‌شان مداخله می‌کنیم که یک دست نشانده خود را بیاوریم، مثلی که آنها کردند."

آقای کرزی اما بعدتر در توجیه اظهارات خود گفت که منظور او از مداخله آمریکا، تلاش این کشور برای حمایت از رقبای انتخاباتی اش بوده است، نه حمایت از خود او.

حق نشر عکس .
Image caption انتخابات قبلی افغانستان با ادعاهای تقلب همراه بود

این اظهارات با واکنش تند عبدالله عبدالله، رقیب اصلی انتخاباتی آقای کرزی در انتخابات قبلی ریاست جمهوری روبرو شد.

هزینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از پول کمک های جامعه جهانی به این کشور تامین می شود.

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که براساس تخمین سازمان ملل متحد، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به حدود هشتاد میلیون دلار پول نیاز خواهد بود.

اهمیت انتقال سیاسی

در همین حال جان کیری رئیس کمیته روابط بین المللی سنای آمریکا و یکی از سناتوران با نفوذ این کشور گفته آنها می خواهند مطمین شوند که انتخابات ۲۰۱۴ افغانستان با شفافیت کامل از سوی خود افغانها انجام برگزار شود.

آقای کیری گفت که آمریکا مایل است انتقال قدرت سیاسی در افغانستان در نتیجه رای مردم و تحت نظارت خود افغانها انجام شود .

او گفت در حالیکه روند انتقال مسوولیت های امنیتی به افغانستان تحت نظارت جامعه بین المللی در حال انجام است اما اهمیت انتقال سیاسی را نباید فراموش کرد.

مطالب مرتبط